LGP w Einsiedeln: Triumf Schlierenzauera, Żyła nowym liderem cyklu!

Gregor Schlierenzauer wygrał sobotni konkurs Letniej Grand Prix w Einsiedeln. Na drugim stopniu podium stanął Piotr Żyła. Polak tym samym został nowym liderem całego cyklu. Czołową piątkę uzupełnił Kamil Stoch.

Dla 24-letniego Austriaka jest to pierwsze zwycięstwo w LGP po blisko trzech latach przerwy. Dwukrotny triumfator Turnieju Czterech Skoczni skoczył dziś 112,5 oraz 115,5 metra, co w połączeniu z wysoką notą z kwalifikacji, dało końcowy sukces. Podobnie jak w Wiśle, na drugiej pozycji rywalizację ukończył Piotr Żyła. 27-latek uzyskał 113,5 oraz 115,5 metra, a ze Schlierenzauerem przegrał o 6 punktów. Na najniższym stopniu podium stanął lider po kwalifikacjach - Michael Hayboeck. Mistrz świata juniorów z 2010 roku oddał dwa równe skoki na odległość 112,5 oraz 112 metrów.

Pechowe 4. miejsce wywalczył Richard Freitag. 22-latek prowadził po pierwszej sobotniej serii (116 metrów), ale 112 metrów w finale spowodowało spadek tuż za Hayboecka. Niemcowi do podium zabrakło zaledwie 0,1 pkt. Bardzo dobrze zaprezentował się również Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi lądował na 111. oraz 113. metrze, co w ostatecznym rozrachunku dało mu piątą pozycję.

Kolejne punkty do klasyfikacji generalnej zdobyli także Dawid Kubacki (12. miejsce) oraz Maciej Kot (21. miejsce). Po nieudanym skoku w 1. serii, Jan Ziobro został sklasyfikowany na 31. pozycji.

Taki przebieg konkursu w Szwajcarii oznacza, iż w Courchevel z żółtym plastronem lidera całego cyklu wystartuje Piotr Żyła. Nasz rodak ma w tym momencie 24 punkty przewagi nad ósmym dziś Peterem Prevcem. Nieco więcej, bo 28 punktów traci Gregor Schlierenzauer. Kamil Stoch awansował na 9. miejsce.

W Pucharze Narodów na czele wciąż znajdują się Biało-Czerwoni. Drudzy Austriacy tracą w tej chwili do podopiecznych Łukasza Kruczka aż 107 punktów.

Kwalifikacje i konkurs na obiekcie HS 132 w Courchevel, już w najbliższy piątek.