LGP w Hakubie: Norweska dominacja, 11. miejsce Wolnego

Phillip Sjoeen nie pozostawił żadnych złudzeń swoim rywalom. 18-latek wygrał drugi z rzędu konkurs z cyklu Letniego Grand Prix i umocnił się na czele klasyfikacji generalnej. Najlepszy rezultat w karierze odnotował dziś Jakub Wolny.

W Hakubie znów został odegrany hymn Norwegii. Wszystko za sprawą bezkonkurencyjnego Phillipa Sjoeena. Młody reprezentant tego kraju, pomimo dwukrotnie skracanego najazdu, uzyskał 129 metrów oraz 134,5 metra. Na drugim stopniu podium stanął jego rok starszy kolega z kadry - Daniel-Andre Tande. Olimpijczyk z Soczi w pierwszej serii także doleciał do 129. metra, natomiast w finale był o metr od wyrównania oficjalnego, letniego rekordu obiektu. Tande poszybował na 135. metr, ale do triumfatora stracił 14,3 pkt. Skład podium uzupełnił Jernej Damjan. Słoweniec oddawał skoki na odległość 128 metrów oraz 131,5 metra.

Po raz drugi z rzędu, miejscem tuż za podium zadowolić musiał się Taku Takeuchi. Japończyk przed własną publicznością uzyskał 127,5 metra oraz 131 metrów. Piąte miejsce wywalczył Matjaz Pungertar ze Słowenii, który dwukrotnie skoczył 125,5 metra.

Spośród Biało-Czerwonych, z niedzielnego konkursu zadowolony może być tylko Jakub Wolny. 11. miejsce, to dla aktualnego mistrza świata juniorów najlepszy wynik w dotychczasowej karierze. Jego rezultaty to 115 metrów i 124 metry.

"W zasadzie konkurs był podobny do sobotniego, pierwszy skok znów trochę nieudany ale drugi za to już dobry. Warunki tez nie były jakieś korzystne w obu skokach, a szkoda bo przyjemnie skacze się na tej skoczni z wiatrem pod narty" - skomentował swój występ Wolny.

Punkty zdobył jeszcze Aleksander Zniszczoł. Reprezentant KS Wisła w Wiśle, został sklasyfikowany na 23. lokacie, po lotach mierzących 111,5 metra oraz 114,5 metra.

Dla Bartłomieja Kłuska, Stefana Huli i Krzysztofa Bieguna, wylot do Azji okazał się kompletną porażką. Cała wymieniona trójka, wróci do Polski bez choćby punktu na koncie.

Po dwóch konkursach w Kraju Kwitnącej Wiśni, na czele klasyfikacji generalnej LGP 2014 zaszło sporo zmian. Liderem jest Sjoeen, który zgromadził jak dotąd 293 punkty. Ex aequo drugie miejsce z dorobkiem 198 punktów zajmują Tande oraz Damjan. Szóste miejsce zajmuje Piotr Żyła (164 punkty).

Kolejne zawody z najbardziej prestiżowego letniego cyklu, odbędą się dopiero 20 września w kazachskich Ałmatach. W międzyczasie skoczkowie rywalizować będą o kolejne punkty Letniego Pucharu Kontynentalnego.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Letniej Grand Prix »