Strona główna • Letnie Grand Prix

LGP w Ałmatach: Damjan najlepszy

Jernej Damjan odrabia straty do Phillipa Sjoeena. Słoweniec wygrał sobotni konkurs w kazachskich Ałmatach, jednak największą sensacją dnia jest trzecie miejsce Władysława Bojarincewa z Rosji.

Dla Słoweńca jest to drugie zwycięstwo w zawodach tej rangi w dotychczasowej karierze. Przed rokiem, Damjan w Ałmatach dwukrotnie stawał na drugim stopniu podium. Dziś skoki na odległość 129 i 134 metrów, pozwoliły mu pokonać wszystkich rywali. Najbliżej Słoweńca był Reruhi Shimizu. Reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni skoczył 129,5 metra oraz 133 metry, ale stracił do 31-latka blisko pięć punktów. Największym sobotnim zaskoczeniem jest bez wątpienia Władysław Bojarincew. 19-latek z Rosji, który nigdy nie zdobył jeszcze choćby punktu Pucharu Świata, po skokach mierzących 128 metrów i 133 metry, uzupełnił skład podium.

Czwartym miejscem musiał zadowolić się autor najdłuższego skoku dnia - Taku Takeuchi. Japończyk w pierwszej serii skoczył 124 metry, ale w drugiej poszybował na 138. metr. Czołową piątkę uzupełnił kolejny z podopiecznych Matjaza Zupana - Michaił Maksimoczkin (128 i 130 metrów). Ex aequo z Rosjaninem sklasyfikowany został także Junshiro Kobayashi (125,5 metra oraz 130 metrów).

Najbardziej rozczarowanym skoczkiem dnia jest bez cienia wątpliwości - Daniel-Andre Tande. Norweg prowadził po 1. serii, ale po kilku minutach został zdyskwalifikowany za nieprawidłowy kombinezon.

Pierwsze w karierze punkty Letniej Grand Prix zdobyli dziś m.in. Konstantin Sokolenko z Kazachstanu (20. miejsce) oraz Eduard Torok z Rumunii (29. miejsce). Oznacza to dla nich dożywotnie prawo startu w zawodach najwyższej rangi.

Dopiero 9. lokatę wywalczył aktualny lider klasyfikacji generalnej - Phillip Sjoeen. W tej chwili 18-latek ma tylko 24 punkty przewagi nad Jernejem Damjanem.

Początek niedzielnej rywalizacji zaplanowano na godzinę 14:00.