Strona główna • Inne

Puchar Karpat w Rasnovie: Rumuńska dominacja

Robert Valentin Tatu oraz Daniela Vasilica Haralambie wygrali finałowe zawody z cyklu Pucharu Karpat 2014. Wszystkie stopnie podium należały dziś do reprezentantów gospodarzy. Zawody rozegrano na skoczni HS 71. W klasyfikacjach generalnych triumfowali Carina Alexandra Militaru oraz Stefan Valentin Blega.

Konkurs kobiet:

Haralambie wzięła dziś rewanż na swojej młodszej rodaczce Militaru, która wygrała w czwartek. Triumfatorka zawodów uzyskała 60,5 oraz 62,5 metra. Wspomniana Militaru skoczyła 58 i 59 metrów, przez co straciła do rodaczki aż 15,9 pkt. Trzecie miejsce zajęła Bianca Elena Stefanuta (57,5 oraz 54,5 metra). Minimalnie lepszą notę od Haralambie uzyskała gościnnie startująca Japonka - Ayaka Igarashi (62,5 metra oraz 61 metrów).

Najlepsza Polka - Anna Twardosz, po dwóch skokach na odległość 56,5 metra, została sklasyfikowana na 5. pozycji.

W tegorocznym cyklu składającym się z czterech konkursów triumfowała 13-letnia Militaru, która zgromadziła 360 punktów. Druga była niespełna 14-letnia Kinga Rajda (236 punktów), która o zaledwie jedno "oczko" pokonała Stefanutę.

Konkurs mężczyzn:

Wśród panów najlepszym zawodnikiem w piątek okazał się Robert Valentin Tatu (67,5 metra oraz 66 metrów). Na drugim stopniu podium stanął Stefan Valentin Blega (66 i 68 metrów), natomiast czołową trójkę uzupełnił Robert Buzescu Purice (dwukrotnie 66,5 metra). Ponownie w czołówce znaleźli się Japończycy, których nie wliczano do klasyfikacji konkursu.

Najwyżej sklasyfikowanym Biało-Czerwonym był dziś Dominik Kastelik. Reprezentant Sokoła Szczyrk skoczył 63 metry oraz 65,5 metra. W końcowym efekcie dało mu to 5. miejsce.

Po zsumowaniu punktów za rywalizację w Szczyrku i Rasnovie, najwyżej w tabeli końcowej znalazł się 16-letni Blega (260 punktów) przed Tatu (228 punktów) i Buzescu Purice (225 punktów). Czwarte miejsce dzięki dwóm zwycięstwom w Polsce zajął Dawid Jarząbek.

Kolejny cykl Puchar Karpat ze względu na brak miejsca w zimowym kalendarzu, odbędzie się latem przyszłego roku. Wtedy też zajdzie kilka zmian regulaminowych, które mają uatrakcyjnić nieco zawody. Więcej informacji na stronie Polskiego Związku Narciarskiego.