LGP w Klingenthal: Zwycięstwo Freitaga, tylko Żyła z punktami

Richard Freitag wygrał finałowy konkurs Letniej Grand Prix 2014 w niemieckim Klingenthal. Najlepszym z Polaków był Piotr Żyła, który zajął 6. miejsce. Końcowy sukces w klasyfikacji generalnej odniósł Jernej Damjan.

23-latek odniósł tym samym drugie zwycięstwo w karierze w letnich zawodach najwyższej rangi. Podopieczny Wernera Schustera lądował na 131. oraz 133. metrze. Na drugiej pozycji znalazł się Roman Koudelka. Czech skoczył dziś 130,5 metra oraz 134 metry, a do Niemca stracił 3,3 pkt. Skład podium uzupełnił Rune Velta (127 i 137 metrów).

Swój końcowy sukces w klasyfikacji generalnej, dobrym występem przypieczętował Jernej Damjan (131 metrów oraz 133,5 metra). Słoweniec zajął 4. miejsce, a tuż po konkursie odebrał nagrodę przeznaczoną dla najlepszego zawodnika sezonu letniego 2014. Piąte miejsce w zawodach wywalczył Anders Bardal (132 metry i 136 metrów).

Ex aequo na 6. lokacie sobotnią rywalizację ukończyli Jan Matura i Piotr Żyła. Polak po pierwszym skoku na odległość 129,5 metra zajmował drugie miejsce. Problemy po wyjściu z progu w rundzie finałowej i lądowanie na 129. metrze, spowodowało spadek o cztery pozycje w dół.

Szansę na zwycięstwo nieoczekiwanie miał Jakub Janda. Najstarszy uczestnik konkursu (36 lat), w pierwszej serii skoczył 136,5 metra, co dawało mu prowadzenie na półmetku zmagań. Drugi, o siedem metrów krótszy lot zaprzepaścił wszelkie marzenia o miejscu na podium. Ostatecznie reprezentant naszych południowych sąsiadów został sklasyfikowany na 9. miejscu.

Żadnego punktu do swojego dorobku nie dopisali dzisiaj Dawid Kubacki i Kamil Stoch. Podopieczni Łukasza Kruczka zajęli odpowiednio 35. oraz 36. miejsce. Warto podkreślić, iż dwukrotny mistrz olimpijski skakał w najgorszych warunkach w całej stawce.

Były to ostatnie zawody Letniej Grand Prix 2014. Triumfujący Damjan w ośmiu startach uzbierał 441 punktów. Drugi był Phillip Sjoeen ze stratą 59 punktów, natomiast trzecią pozycję wywalczył Taku Takeuchi. Japończyk przegrał z 31-latkiem różnicą 125 punktów. Piotr Żyła zakończył letni sezon na 5. pozycji.

Łącznie punktowało aż 84 zawodników. W Pucharze Narodów najlepsi okazali się Norwegowie. Polacy uplasowali się na 5. miejscu.

Inauguracja Pucharu Świata 2013/2014 odbędzie się w przedostatni weekend listopada, także na Vogtland Arenie w Klingenthal. W międzyczasie czekają nas jeszcze Letnie Mistrzostwa Polski, które odbędą się w przyszłym tygodniu w Szczyrku.