PŚ w Klingenthal: Roman Koudelka wygrywa, punkty Kota i Żyły

Roman Koudelka wygrał konkurs Pucharu Świata w Klingenthal, który rozpoczął oficjalnie indywidualną rywalizację skoczków w sezonie 2014/2015. Dla 25-letniego Czecha było to pierwsze zwycięstwo w karierze.

Koudelka oddał dwa odległe i dobre stylowo skoki na odległość 138 i 139,5 metra. Po pierwszej serii Czech zajmował czwarte miejsce, ale w finale przeprowadził udany atak na pozycję lidera konkursu i wyprzedził o 2,3 punktu Stefana Krafta. Austriak uzyskał 142 metry w pierwszej i 136 metrów w drugiej serii. Na najniższym stopniu podium stanął reprezentant gospodarzy Andreas Wellinger. Niemiec na półmetku konkursu po skoku na 140 metrów zajmował pierwszą pozycję, ale 133,5 metra w finale nie wystarczyło do zwycięstwa.

Tuż poza podium konkurs zakończył Anders Fannemel, Norweg był autorem najdłuższego skoku całego konkursu - 143 metry w pierwszej serii. Na piątej pozycji zawody zakończył Peter Prevc, który wyprzedził bezpośrednio dwóch weteranów skoków narciarskich - Noriaki Kasai oraz Simona Ammanna.

W czołowej "10" znaleźli się także Markus Eisenbichler, Michael Hayboeck i Richard Freitag. Słabszy początek sezonu zanotował Gregor Schlierenzauer, zwycięzca 52 konkursów PŚ zajął 15. miejsce.

Dla Polaków nie był to udany konkurs, punkty zdobyło tylko dwóch biało-czerwonych. Najlepiej zaprezentował się Piotr Żyła, który skoczył 130,5 metra w pierwszej serii, a w drugiej lądował tylko pół metra bliżej. Te skoki dały Piotrkowi 14. lokatę. W drugiej serii oglądaliśmy też Macieja Kota, zakopiańczyk po skokach na 127,5 i 122 metry zakończył rywalizację na 29. pozycji.

Pozostali Polacy spisali się poniżej oczekiwań. Dawid Kubacki skoczył 124,5 metra, pół metra bliżej lądował Jan Ziobro, a po 121,5 metra uzyskali Stefan Hula i Bartłomiej Kłusek.

W konkursie nie wziął udziału Kamil Stoch, który zmaga się z urazem stawu skokowego.

Inauguracyjne zawody przebiegały w bardzo dobrych i równych dla wszystkich skoczków warunkach.

Zobacz aktualną klasyfikację generalną Pucharu Świata...»

Zobacz aktualną klasyfikację Pucharu Narodów...»