Strona główna • Niemieckie Skoki Narciarskie

Dłuższa przerwa Andreasa Wellingera

Po upadku w fińskim Kuusamo Andreas Wellinger musi odbyć dłuższą, kilkutygodniową przerwę. Podczas wypadku na Rukatunturi 19-latek Niemiec uszkodził kręgosłup i obojczyk. Teraz czeka go dłuższe leczenie, ale młody skoczek już nie może się doczekać powrotu na skocznię.


Wellinger opuści najbliższe konkursy Pucharu Świata. Jak ogłosił w środę Niemiecki Związek Narciarski, w ubiegłą sobotę skoczek poza poważnym stłuczeniem i obrzękiem kręgosłupa nabawił się także zwichnięcia stawu mostkowego. - Upadek i odniesione przy nim obrażenia są przykre i drażniące, Przede wszystkim dlatego, że błędu, który do niego doprowadził, można było uniknąć – wyjaśnia Andreas Wellinger. - Niestety, muszę odpuścić kolejne starty w Pucharze Świata. Z drugiej strony oczywiście cieszę się, że nie doznałem poważniejszych obrażeń. Teraz chciałbym możliwe najszybciej wrócić znów na skocznię.

Niemiecki skoczek nie musi na razie przechodzić żadnej operacji: - Zachowawcze, nieoperacyjne leczenie jest w tym wypadku najlepszym rozwiązaniem. W trakcie tej terapii zwichnięty staw zostanie nastawiony i na jakiś czas unieruchomiony – opowiada lekarz narodowej kadry Niemiec, dr Mark Dorfmüller. Sztab nie ujawnia, jak długo potrwa absencja Wellingera. Na razie nie wiadomo zatem, czy jego udział w Turnieju Czterech Skoczni jest zagrożony.

Trener Niemców Werner Schuster ubolewa nad przymusową przerwą 19-latka, który w Klingenthal i w Kuusamo prezentował wysoką formę: - Andreas wyszedł z tego upadku stosunkowo bez szwanku, ale strata tego zawodnika jest bardzo dotkliwa, bo dzięki swojej świetnej dyspozycji w ostatnich konkursach był prawdziwym wzmocnieniem dla drużyny – mówi Schuster. - Wraz z różnymi specjalistami przeanalizowaliśmy przyczyny, które doprowadziły do upadku i zauważyliśmy indywidualny błąd zawodnika dotyczący kierunku odbicia. Warunki zewnętrzne nie były co prawda korzystne, ale konkurs dawało się przeprowadzić. Andreas był po swoich świetnych skokach treningowych bardzo zmotywowany, żeby te wyniki powtórzyć podczas zawodów. Jest inteligentnym skoczkiem i dzięki tej sytuacji nauczy się jeszcze lepiej dostosowywać technikę skoku do panujących warunków.