Strona główna • Puchar Świata

PŚ w Lillehammer: Druga seria odwołana, Koudelka triumfuje!

Roman Koudelka wrócił na fotel lidera Pucharu Świata. Czech wygrał jednoseryjny konkurs na obiekcie Lysgaardsbakken (HS 138) w norweskim Lillehammer. Jedyna seria niedzielnych zawodów trwała blisko dwie godziny z powodu zmiennych warunków. Punkty zdobyło dwóch Polaków.

Podopieczny Richarda Schallerta uzyskał 140 metrów. Na drugim stopniu podium stanął Peter Prevc, który stracił do Koudelki dokładnie cztery punkty. Słoweniec wylądował na 139 metrze. Wczorajszy wynik powtórzył Michael Hayboeck. Najlepszy z Austriaków oddał skok na odległość 141,5 metra, co dało mu trzecią notę.

Smakiem podium musieli obejść się - czwarty Severin Freund (136 metrów) oraz piąty Simon Ammann (142 metry). Czołową szóstkę uzupełnił najlepszy z reprezentantów gospodarzy - Anders Fannemel (131 metrów).

Najdłuższym lotem dnia popisał się Markus Eisenbichler. Młody Niemiec z powodu problemów przy lądowaniu, zajął ostatecznie 8. miejsce.

Najlepszym z Polaków był Piotr Żyła. 27-latek został sklasyfikowany na 15. miejscu. Sympatyczny skoczek z Wisły uzyskał 136,5 metra. Kolejne punkty w tym sezonie zdobył również Aleksander Zniszczoł. Członek kadry B uzyskał 126,5 metra, co dało mu 28. lokatę.

Jan Ziobro i Dawid Kubacki znaleźli się w czwartej dziesiątce. Zajęli kolejno 31. i 35. miejsce.

Przed zawodami w rosyjskim Niżnym Tagile, Koudelka ma zaledwie 9 punktów przewagi nad Ammannem. Trzeci w klasyfikacji generalnej jest Fannemel. Różnica dzieląca Czecha i Norwega to 40 punktów. Piotr Żyła awansował na 20. pozycję.

W Pucharze Narodów na czele plasują się Niemcy, którzy zgromadzili dotąd 966 punktów. Drudzy są Norwegowie (814 pkt), a trzecią pozycję zajmują Japończycy (809 pkt). Reprezentacja Polski jest dopiero dziewiąta.