PŚ w Niżnym Tagile: Życiowy sukces Fannemela, Żyła w "10"

Anders Fannemel po raz pierwszy w karierze wygrał konkurs z cyklu Pucharu Świata. Norweg po sobotnich zawodach został nowym liderem klasyfikacji generalnej. Najlepszy rezultat w tym sezonie zanotował Piotr Żyła.

Norweg, który od początku sezonu dysponuje życiową formą, w sobotę nie miał sobie równych na obiekcie w Niżnym Tagile. Po wczorajszym rekordzie obiektu, dziś nie pozostawił swoim oponentom żadnych złudzeń. Podopieczny Alexandra Stoeckla prowadził już po pierwszy skoku na odległość 132 metrów. W finale wylądował o metr dalej, dzięki czemu mógł unieść ręce w geście triumfu. 23-latek nie tylko po raz pierwszy w karierze stanął na najwyższym stopniu podium, ale także założył żółty plastron lidera Pucharu Świata. Drugi w dzisiejszej rywalizacji był Gregor Schlierenzauer. Utytułowany Austriak uzyskał 129 metrów i 133 metry. Z reprezentantem Norwegii przegrał o 5,8 pkt. Skład podium uzupełnił Severin Freund. Rezultaty aktualnego mistrza świata w lotach narciarskich to 130,5 metra oraz 127 metrów.

Zaledwie pół punktu gorszy od Niemca okazał się Stefan Kraft (130,5 metra oraz 130 metrów). Czołową piątkę uzupełnił nowy wicelider Pucharu Świata - Peter Prevc (127 metrów i 124,5 metra).

Po raz pierwszy w tym sezonie w czołowej "10" konkursu zameldował się podopieczny Łukasza Kruczka. Piotr Żyła, bo o nim mowa, po skokach mierzących 125,5 metra oraz 126 metrów, zajął 10. lokatę.

Pierwsze punkty w tym sezonie zdobył Dawid Kubacki. 24-latek skoczył 117,5 oraz 121,5 metra, dzięki czemu wywalczył 23. pozycję. W drugiej serii oglądaliśmy także Macieja Kota (116 metrów i 118,5 metra). Wicemistrza świata juniorów z 2009 roku był 26.

Udział w zawodach na obiekcie HS 134, już po pierwszej serii zakończyli Jan Ziobro (31. miejsce) oraz Klemens Murańka (35. miejsce).

Fannemel ma na swoim koncie 350 punktów. Drugi Prevc traci do niego 56 punktów. Na trzeciej pozycji plasuje się nieobecny w Rosji - Roman Koudelka (294 punkty). Żyła z dorobkiem 81 punktów, w tej fazie sezonu zajmuje 18. miejsce.

Już jutro kolejny konkurs w Niżnym Tagile. O godzinie 13:00 czasu polskiego odbędzie się seria kwalifikacyjna, natomiast na 14:30 zaplanowano start konkursu.