Strona główna • Skocznie Narciarskie

Koniec marzeń o powrocie skoków do Sarajewa?

Gdy pod koniec 2012 roku Sarajewo otrzymało prawo organizacji Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2017, a komitet organizacyjny ogłaszał plany reaktywacji skoków narciarskich w tym miejscu wydawać się mogło, że Bośnia i Hercegowina doczeka się w końcu powrotu skoków narciarskich. Niestety wszystko wskazuje na to, że, przynajmniej w najbliższych latach, o realizacji tego planu możemy zapomnieć.


Skocznie w Sarajewie powstały w 1982 roku z okazji odbywających się dwa lata później w tym mieście zimowych igrzysk olimpijskich. Obok kompleksu dwóch skoczni olimpijskich, który przetrwał do dzisiaj, wybudowano wówczas także kompleks trzech mniejszych obiektów (K10, K25 i K40), który w czasie wojny domowej w dawnej Jugosławii został kompletnie zniszczony. Wojna nie oszczędziła również dwóch największych skoczni,. Nigdy nie wróciły już one do użytku.

Szerzej o olimpijskich konkursach skoków w Sarajewie w tym artykule

Po latach popadania w ruinę kompleksu Igman nieoczekiwanie w 2010 roku zaprezentowano wizję jego kompletnej przebudowy, doprowadzenia do najwyższych standardów i reaktywacji. Niestety projekt ograniczył się wyłącznie do planów i nie podjęto żadnych konkretnych działań w celach jego realizacji.

Pod koniec 2012 roku Sarajewo otrzymało prawo organizacji Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2017, czyli pierwszej większej imprezy w sportach zimowych od czasu Zimowych Igrzysk Olimpijskich 1984. Na fali entuzjazmu po tej decyzji organizatorzy ogłosili, iż planują wyremontować istniejące skocznie olimpijskie lub też wybudować w ich miejsce nowe obiekty. Dodatkowo powstać miały mniejsze skocznie, który umożliwiłyby miejscowym rozpoczęcie przygody ze skokami narciarskimi.

Niestety z szumnych planów, przynajmniej jeśli chodzi o skoki narciarskie, po 2dwóch latach niewiele zostało. Po dokładniejszych obliczeniach i szacunkach okazało się bowiem, że remont istniejących skoczni olimpijskich byłby bezcelowy, bowiem i tak nie spełniałyby one współczesnych kryteriów stawianych przez Międzynarodową Federację Narciarską, a na budowę nowych skoczni Bośniacy nie posiadają wystarczającej sumy pieniędzy.

W związku z powyższym komitet organizacyjny podjął decyzję o usunięciu z programu Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2017 konkursów skoków narciarskich. Podobny los spotkał również curling, który, tak jak skoki, nie miałby odpowiedniej areny do rozgrywania zawodów. O ile w przypadku curlingu decyzja ta nie jest w żaden sposób zaskakująca, bowiem w programie tych zawodów po raz ostatni znalazł się on w 2009 roku, o tyle w ostatnich latach wydawać się mogło, iż skoki narciarskie dołączyły do programu na stałe. Od momentu włączenia ich do zimowych olimpijskich festiwali młodzieży Europy w 1999 roku tylko dwukrotnie zabrakło ich bowiem w programie – miało to miejsce w 2005 i 2007 roku.

Decyzja organizatorów EYOWF'u 2017 jest jednak w pełni zgodna z regulaminem. Skoki narciarskie i curling, podobnie jak m.in. kombinacja norweska, są bowiem sportami opcjonalnymi, których przeprowadzenie nie jest wymagane. Każdy organizator jest zobowiązany do przeprowadzenia rywalizacji w od 7 do 9 dyscyplinach spośród katalogu przedstawionego przez Europejski Komitet Olimpijski. W programie Zimowego Olimpijskiego Festiwalu Młodzieży Europy 2017, który odbędzie się od 11 do 18 lutego 2017 roku, znajdzie się 7 sportów, w których rozegranych zostanie w sumie 16 konkurencji, a na starcie pojawi się około 1500 młodych sportowców z blisko 50 krajów.