PŚ w Engelbergu: Triumf Koudelki, tylko Żyła punktuje

Roman Koudelka wygrał trzeci konkurs Pucharu Świata w tym sezonie. Czech po dzisiejszych zawodach traci tylko dwa punkty do lidera klasyfikacji generalnej - Andersa Fannemela. Spośród Polaków punktował tylko Piotr Żyła. 27-latek zajął 15. miejsce.

Mistrz świata juniorów z 2007 roku wyrasta tym samym na jednego z głównych faworytów nadchodzącego Turnieju Czterech Skoczni. Podopieczny Richarda Schallerta nie pozostawił złudzeń swoim rywalom i w obu seriach był najlepszy. Jego wyniki to 135,5 oraz 138,5 metra. Drugie miejsce przed własną publicznością wywalczył Simon Ammann. Czterokrotny mistrz olimpijski skoczył 134 metry i 136,5 metra, a do Czecha stracił 5,2 pkt. Po raz czwarty w tym sezonie na najniższym stopniu podium stanął Michael Hayboeck. Najlepszy z Austriaków uzyskał 135,5 oraz 134,5 metra.

Reszta stawki nie nawiązała walki z czołową trójką. Świetnie w rundzie finałowej poleciał Jernej Damjan. Słoweniec skacząc 133 metry, zdołał awansować z 13. na 4. miejsce. W pierwszej serii uzyskał 129,5 metra. Na piątej i szóstej pozycji znaleźli się Niemcy. Byli to Richard Freitag i Markus Eisenbichler, który zaliczył najlepszy start w karierze. Lider Pucharu Świata - Anders Fannemel, został sklasyfikowany na 8. miejscu.

Wysokiej pozycji z półmetku rywalizacji nie utrzymał Piotr Żyła. 27-latek w pierwszym skoku poszybował na 138. metr, co dawało mu 7. pozycję. Zaledwie 123,5 metra w drugiej rundzie spowodowało spadek na 15. lokatę. Stefan Hula, Jan Ziobro i Klemens Murańka zakończyli występ w Engelbergu w czwartej dziesiątce.

Dzięki niedzielnym skokom, Roman Koudelka w klasyfikacji generalnej zbliżył się do Andersa Fannemela na odległość zaledwie dwóch punktów. Trzeci Hayboeck traci do Norwega 39 punktów. Najlepszy z polskich kadrowiczów - Piotr Żyła, zamyka czołową "20" z dorobkiem 104 punktów.

W przeddzień Wigilii Bożego Narodzenia polscy skoczkowie wezmą jeszcze udział w Mistrzostwach Polski. Areną zmagań będzie obiekt im. Adama Małysza w Wiśle Malince.

63. edycja Turnieju Czterech Skoczni rozpocznie się w tym roku wyjątkowo szybko. W sobotę 27 grudnia w niemieckim Oberstdorfie odbędą się już kwalifikacje do inauguracyjnego konkursu tego prestiżowego cyklu. Start Kamila Stocha wciąż stoi pod ogromnym znakiem zapytania.