PK w Sapporo: Pewny triumf Sjoeena

Phillip Sjoeen zdeklasował rywali w sobotnim konkursie z cyklu Pucharu Kontynentalnego w Sapporo. Zwycięstwo na Okurayamie jest jego pierwszym w zawodach tego typu. Życiowy sukces osiągnął także Amerykanin William Rhoads.

Norweski junior potwierdził tym samym, iż zdegradowanie go do Pucharu Kontynentalnego było niesłusznym ruchem. Świetne skoki na odległość 134 metrów oraz 141,5 metra dały mu efektowne zwycięstwo z przewagą 23,6 pkt nad kolejnym zawodnikiem. Sensacyjnie był nim William Rhoads. 19-letni Amerykanin do dziś nie uplasował się nigdy w czołowej "10" zawodów tej rangi, a w piątek na Miyanomori był dopiero 37. Podopieczny Clinta Jonesa w pierwszej serii poszybował na 135. metr, co dawało mu pozycję lidera, natomiast w finale wylądował na 126. metrze. Skład podium uzupełnił nowy lider klasyfikacji generalnej PK - Kenneth Gangnes. Rodak Sjoeena uzyskał 125 metrów i 132 metry.

W ścisłej czołówce znaleźli się także: Clemens Aigner (130,5 oraz 125,5 metra), Manuel Poppinger (127 i 126 metrów) i Anze Semenic (117,5 oraz 135,5 metra).

Warto odnotować dobre występy młodych Czechów. 16-letni Frantisek Holik zajął 9. miejsce, a na 13. pozycji rywalizację na Okurayamie zakończył 17-letni Viktor Polasek. W drugiej dziesiątce znalazł się także Vojtech Stursa (19. miejsce).

Punkty zdobyło kilku "egzotycznych" zawodników. Po raz drugi z rzędu w czołowej "30" zameldował się Holender Lars Antonissen (25. miejsce). Miejsce 29. przypadło Nico Polychronidisowi reprezentującemu Grecję, natomiast pierwszy punkt w karierze wywalczył Szwed - Christian Inngjerdingen.

Z trudnymi warunkami nie poradzili sobie m.in.: Andreas Stjernen, Karl Geiger, Danny Queck czy Anze Lanisek.

Ostatni konkurs PK w Sapporo już jutro o godzinie 3:00 czasu polskiego. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna.