Strona główna • Puchar Świata

PŚ w Sapporo: Koudelka przed Stochem, Zniszczoł zdyskwalifikowany!

Roman Koudelka po raz czwarty w tym sezonie wygrał konkurs z cyklu Pucharu Świata. Na drugim stopniu podium stanął Kamil Stoch, który w pierwszej serii wyrównał oficjalny rekord Okurayamy. Pierwotnie w czołowej "10" zameldował się także Aleksander Zniszczoł, ale tuż po zakończeniu konkursu został on zdyskwalifikowany za nieregulaminowe buty.

Wszyscy kibice, którzy ustawili budziki na godzinę 2:00, bez wątpienia nie żałują swojej decyzji. Niedzielny konkurs na obiekcie HS 134 w Sapporo przyniósł ogromne emocje, a sam scenariusz był bliźniaczo podobny do tego sprzed tygodnia z Wielkiej Krokwi. Na półmetku konkursu prowadził Kamil Stoch. Polak wykorzystał najlepsze warunki w I serii i poszybował na 140. metr. Nasz rodak w kapitalnym stylu wyrównał oficjalny rekord skoczni należący do Roara Ljoekelsoeya i Andreasa Koflera. W walce o końcowe zwycięstwo liczyło się pięciu skoczków.

Zwycięsko ze wspomnianej walki wyszedł Roman Koudelka. Czech wygrał swój czwarty konkurs w karierze. Na półmetku podopieczny Richarda Schallerta był czwarty (133 metry), ale lot na 132. metr w finale pozwolił mu stanąć na najwyższym stopniu podium. Liderujący Kamil Stoch tym razem skoczył 125,5 metra, jednak było to zbyt mało, aby utrzymać prowadzenie. Dwukrotny mistrz olimpijski okazał się gorszy od triumfatora o 4,9 pkt. Jest to 29. pucharowe podium w karierze aktualnego mistrza świata. Skład najlepszej trójki uzupełnił zwycięzca sobotniego konkursu - Peter Prevc. Słoweniec skoczył 135 i 125 metrów.

Wspaniałą serię sześciu startów na podium przerwał Stefan Kraft. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata po skokach na odległość 133,5 metra oraz 128 metrów musiał zadowolić się 4. miejsce. Piąty był Anders Fannemel (135 i 121 metrów), a szósty najlepszy z reprezentantów Kraju Kwitnącej Wiśni - Daiki Ito (134,5 metra i 128 metrów).

Najlepszy rezultat w tym sezonie odnotował Aleksander Zniszczoł. Członek kadry B zamknął czołową "10". Skoczek z Wisły lądował na 134. i 123. metrze. Nie nacieszył się on jednak zbyt długo ze swojego sukcesu. Tuż po konkursie został zdyskwalifikowany za buty niezgodne z regulaminem, a następnie przesunięty na 30. lokatę. Drugą dziesiątkę otworzył Piotr Żyła. Aktualny mistrz Polski nareszcie oddał dwa równe skoki. Ich długość to 126 metrów i 128,5 metra.

W trzeciej dziesiątce znaleźli się Maciej Kot (122,5 oraz 120,5 metra) oraz Jan Ziobro (117 metrów i 111,5 metra). Zajęli oni kolejno 24. i 29. miejsce.

Wylot do Sapporo z zerowym dorobkiem punktowym zakończył Dawid Kubacki. Podopieczny Łukasza Kruczka zajął odległe 35. miejsce. Jego wynik to 115,5 metra.

Po startach w Azji, Kamil Stoch przesunął się już na 12. miejsce w klasyfikacji generalnej PŚ. Prowadzi Stefan Kraft (1007 punktów) przed Peterem Prevcem (924 punkty) i Michaelem Hayboeckiem (875 punktów).

Teraz najlepszych skoczków świata czeka powrót do Europy. Już w najbliższy piątek na obiekcie HS 145 w niemieckim Willingen odbędą się kolejne zawody rozgrywane w ramach Pucharu Świata 2014/2015. Polska będzie mogła wystawić tam czterech lub pięciu reprezentantów. Dodatkowe miejsce uzyskamy w przypadku dobrego startu Klemensa Murańki w dzisiejszym Pucharze Kontynentalnym w słoweńskiej Planicy.