PŚ w Titisee-Neustadt: Fannemel przed Stochem!

Anders Fannemel po raz drugi w karierze wygrał konkurs z cyklu Pucharu Świata. Kamil Stoch po kapitalnej pogoni w rundzie finałowej awansował z 9. na 2. miejsce! W I serii zdyskwalifikowany został zdecydowany lider niedzielnych zmagań w Titisee-Neustadt - Severin Freund.

Murowanym faworytem do zwycięstwa po I serii był Severin Freund, który lądując na 137. metrze zgromadził ponad dziesięciopunktową przewagę nad Andersem Fannemelem (135,5 metra). Reprezentant gospodarzy został jednak zdyskwalifikowany za zbyt długie narty w stosunku do masy ciała. Kamil Stoch po długim oczekiwaniu na swój skok doleciał do 130. metra, co dawało mu 9. pozycję na tym etapie rywalizacji.

Nieszczęście Freunda w 100% wykorzystał wspomniany Fannemel, który skacząc 143,5 metra nie pozostawił żadnych złudzeń swoim rywalom. Kamil Stoch po świetnym skoku na odległość 137,5 metra wyprzedził aż siedmiu rywali, dzięki czemu po raz 31. w karierze stanął na podium zawodów z cyklu Pucharu Świata. Jest to jego trzeci podium na Hochfirstschanze. Lider naszej kadry stracił do Norwega 10,4 pkt. Trzecią pozycję wywalczył Roman Koudelka (131,5 oraz 140,5 metra). Czech poprawił się w finale aż o 8 lokat.

Bardzo dobry występ zanotował dziś Daiki Ito. 29-letni reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni zajął 4. miejsce po skokach mierzących 135,5 metra oraz 134 metry. Z Czechem przegrał zaledwie różnicą 0,5 pkt. Czołową "5" uzupełnił triumfator 63. Turnieju Czterech Skoczni - Stefan Kraft (133,5 metra oraz 132 metry).

W punktowanej "30" zameldowało się jeszcze trzech Biało-Czerwonych. Aktualny mistrz Polski - Piotr Żyła, był dziś 18. 28-latek uzyskał 130,5 metra oraz 128 metrów. Najlepszy rezultat w sezonie wyrównał Klemens Murańka. Podopieczny Łukasza Kruczka na obiekcie HS 142 skoczył 122,5 metra oraz 129 metrów. Ostatecznie dało mu to 21. miejsce. Kompletnie drugą próbę zepsuł Aleksander Zniszczoł. Członek kadry B w I serii zakończył lot na 129. metrze, za sprawą czego zajmował 19. lokatę. W drugiej lądował jednak 10,5 metra bliżej, przez co spadł na 29. pozycję.

Na czele klasyfikacji generalnej Pucharu Świata utrzymuje się Stefan Kraft. 21-latek ma w swoim dorobku 1208 punktów. Drugi Peter Prevc traci 58 punktów. Na trzecie miejsce po dyskwalifikacji Severina Freunda wskoczył Roman Koudelka. Różnica dzieląca Czecha i Austriaka to 187 punktów.

Kamil Stoch po dzisiejszym sukcesie wyprzedził Simona Ammanna i Gregora Schlierenzauera. Dwukrotny mistrz olimpijski uzbierał dotąd 616 "oczek', co daje mu 8. pozycję. Piotr Żyła utrzymał 18. miejsce.

Przed Mistrzostwami Świata w szwedzkim Falun czekają nas jeszcze dwa konkursy lotów narciarskich. Za tydzień areną zmagań najlepszych skoczków świata będzie obiekt HS 225 w Vikersund. W Norwegii nie zobaczymy zapewne kilku zawodników ze światowej czołówki.