Strona główna • Puchar Świata

PŚ w Vikersund: 250 metrów Petera Prevca, Słoweniec nowym liderem cyklu!

Stało się! Peter Prevc jako pierwszy zawodnik w historii skoków narciarskich wylądował na 250. metrze! Podopieczny Gorana Janusa bezapelacyjnie wygrał sobotni konkurs w Vikersund, dzięki czemu został nowym liderem klasyfikacji generalnej Pucharu Świata!

Sobotni konkurs indywidualny w norweskim Vikersund był teatrem jednego aktora. Peter Prevc finałowym lotem na 250. metr przeszedł do historii sportu. Niespełna 23-letni Słoweniec jako pierwszy skoczek narciarski w historii przebył w powietrzu ćwierć kilometra. Pobity został tym samym ponad czteroletni rekord Johana Remena Evensena, wynoszący 246,5 metra. Słoweniec wygrał swój 5. konkurs w karierze, dzięki czemu po dzisiejszych zawodach ubrał żółty plastron lidera Pucharu Świata. Podopieczny Gorana Janusa już po pierwszym skoku na odległość 237,5 metra był zdecydowanym liderem. Jego przewaga nad drugim skoczkiem na obiekcie HS 225 wyniosła 14,5 pkt.

W cieniu Prevca znaleźli się dziś dwaj inny wspaniali lotnicy. Drugi był Anders Fannemel (236 metrów i 238,5 metra), a trzeci Noriaki Kasai (218,5 metra oraz 225 metrów). Najstarszy zawodnik w całej stawce wciąż śrubuje własny rekord. Japończyk po raz kolejny został najstarszym skoczkiem w historii całego cyklu, który stanął na podium pucharowych zawodów. Przypomnijmy, iż reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni w czerwcu skończy 43 lata. Jest to 55. podium w jego bogatej karierze.

Kolejni skoczkowie na liście wyników nie nawiązali walki ze wspomnianą trójką. Czwartą notę dnia uzyskał Severin Freund (210 metrów i 219,5 metra). Niemiec utrzymał pozycję lidera Pucharu Świata w lotach, jednak aktualnie dzierży tę pozycję ex aequo z Peterem Prevcem. Obaj mają na swoim koncie po 150 punktów. Piąty był Andreas Stjernen (226 i 212 metrów), a szósty Dmitrij Wasiljew (225,5 oraz 219,5 metra). Dla Norwega i Rosjanina są to najlepsze rezultaty w bieżącym sezonie.

Punkty na Vikersundbakken zdobył tylko jeden Polak. Był to Piotr Żyła, który po skokach na odległość 198,5 metra oraz 212 metrów wywalczył 12. miejsce. Aleksander Zniszczoł (152,5 metra) po sporych problemach w locie zajął odległe 32. miejsce.

Warto dodać, że w czołowej "30" sobotnich zawodów znalazło się aż 10 reprezentantów gospodarzy. Ciekawostką jest fakt, iż pierwszy punkt po ponad czterech latach przerwy zdobył Harri Olli z Finlandii.

Kamil Stoch pomimo nieobecności utrzymał w "generalce" Pucharu Świata 8. miejsce. Na 17. pozycję awansował aktualny mistrz Polski - Piotr Żyła. Peter Prevc ma w tej chwili 42 punkty przewagi nad Stefanem Kraftem, który także zrezygnował ze startu w Norwegii. Na 3. miejsce wysunął się Severin Freund. Różnica między nim a liderem to 187 punktów.

Kolejne emocje związane z lotami narciarskimi już w niedzielę. O 14:30 rozpoczną się kwalifikacje, a na 16:00 zaplanowano pierwszą serię konkursową.