Strona główna • Mistrzostwa Świata

MŚ w Falun: Velta o włos przed Freundem!

Rune Velta pogodził wielkich faworytów! Norweg wygrał sobotni konkurs na obiekcie HS 100 w szwedzkim Falun i został niespodziewanym mistrzem świata w skokach narciarskich! Najlepszy rezultat w sezonie osiągnął Jan Ziobro, który wywalczył 8. miejsce. Kamil Stoch i Klemens Murańka ex aequo zajęli 17. miejsce.

Dla 25-letniego Norwega jest to bez wątpienia największy sukces w karierze. Dotychczas podopieczny Alexandra Stoeckla miał w swoim dorobku tylko srebro Mistrzostw Świata w lotach z 2012 roku. Dwa dobre stylowo skoki na odległość 95,5 metra wystarczyły do zdobycia złotego krążka. Drugi Severin Freund przegrał z nim o zaledwie 0,4 pkt. 26-latek w pierwszym skoku także uzyskał 95,5 metra, a w drugiej lądując na 96. metrze ustanowił rekord obiektu. O porażce zadecydowało słabsze lądowanie w pierwszej rundzie. Skład podium uzupełnił Stefan Kraft. Reprezentant Austrii dwukrotnie kończył lot na 95. metrze. To jego pierwszy medal Mistrzostw Świata w karierze.

Reszta zawodników nie nawiązała walki o podium. W ścisłej czołówce uplasowali się: Roman Koudelka (dwukrotnie 93,5 metra), Taku Takeuchi (dwukrotnie 93 metry) oraz obrońca tytułu Anders Bardal (93 metry i 91,5 metra).

Polscy skoczkowie nie otworzyli dorobku medalowego Polski na szwedzkiej imprezie. Na dużą pochwałę zasługuje Jan Ziobro, który po dwóch próbach mierzących 91,5 metra zajął 8. miejsce. Nie tylko był najlepszym z podopiecznych Łukasza Kruczka, ale także osiągnął najlepszy rezultat w sezonie.

Szansę na świetny wynik miał 10. na półmetku Klemens Murańka (92 metry). 20-latek w finale spalił się nieco, przez co zakończył lot na 88. metrze. Ostatecznie zajął ex aequo 17. miejsce z... Kamilem Stochem. Dwukrotny mistrz olimpijski nie znalazł sposobu na tę skocznię. Jego wyniki to 90 i 89 metrów.

Jeszcze gorzej wypadł Piotr Żyła, który po fatalnym stylowo lądowaniu na 89,5 metrze, nie zdołał awansować do czołowej "30".

W dzisiejszym konkursie wielu znakomitych skoczków spisało się poniżej oczekiwań swoich oraz kibiców. W drugiej dziesiątce znaleźli się m.in. Peter Prevc i Simon Ammann, a jeszcze dalej sklasyfikowani zostali Michael Hayboeck, Gregor Schlierenzauer czy Noriaki Kasai, który nawet nie awansował do drugiej serii.