FC w Hinterzarten: Klimow przed Stękałą na zakończenie cyklu

Sezon FIS Cup 2014/2015 dobiegł końca. Jewgienij Klimow wygrał finałowy konkurs tzw. "trzeciej ligi" w niemieckim Hinterzarten. Na podium stanął także najlepszy zawodnik końcowej klasyfikacji generalnej - Andrzej Stękała. Wśród pań zawody wygrała Svenja Wuerth, a cały cykl padł łupem Gianiny Ernst.

Rosjanin znany dotychczas z rywalizacji kombinatorów norweskich, po raz kolejny udowadnił, iż do skoków talent ma nieprzeciętny. Skoki na odległość 105 metrów oraz 107,5 metra dały mu pierwsze zwycięstwo wśród skoczków. Na drugim stopniu podium stanął Andrzej Stękała. 19-latek uzyskał 106,5 metra oraz 104 metry. Do Klimowa stracił 3,5 pkt. Trzecią pozycję w niedzielnych zawodach zajął Daniel Huber. Reprezentant Austrii skoczył 106 metrów i 102,5 metra.

W czołowej "10" zameldował się jeszcze Przemysław Kantyka. 18-latek wywalczył 7. pozycję. Punkty zdobyli także: Adam Ruda (20. miejsce), Krzysztof Leja (23. miejsce), Dawid Jarząbek (27. miejsce) i Łukasz Podżorski (28. miejsce). Paweł Gut zajął odległe 63. miejsce w stawce 75 zawodników.

Tym samym zakończył się najlepszy w historii polskich skoków sezon FIS Cup mężczyzn. Po raz pierwszy w historii tego cyklu, Polacy startowali systematycznie, zbierając tym samym cenne międzynarodowe doświadczenie. Liczne wyjazdy przyniosły wymierne efekty. Kadra juniorów Roberta Matei zdominowała tegoroczną rywalizację zaplecza Pucharu Kontynentalnego. Biało-Czerwoni na podium stawali aż 22 razy!

Najwięcej punktów w 17 startach zebrał Andrzej Stękała. Reprezentant AZS-u Zakopane zebrał 910 punktów. Daje to średnią 54,5 pkt na start. W czołowej "5" końcowej klasyfikacji generalnej znalazł się tylko jeden zawodnik spoza naszego kraju. Był to Ziga Mandl. 25-letni Słoweniec z dorobkiem 730 punktów zajął drugie miejsce. Trzeci był Przemysław Kantyka (712 punktów). Warto dodać, że Stękała jest pierwszym Polakiem w historii, któremu udało się zwyciężyć w omawianym cyklu. Punkty zdobyło 19 Polaków.

Zobacz wyniki I serii konkursu panów >>

Zobacz końcowe wyniki konkursu panów >>

Zobacz końcową klasyfikację generalną FIS Cup 2014/2015 >>

Po raz drugi równych sobie w trakcie tego weekendu nie miała Svenja Wuerth. Reprezentantka gospodarzy jako jedyna dwukrotnie przekroczyła granicę 100. metra na obiekcie HS 108 w Hinterzarten. Jej rezultaty to 106,5 oraz 103,5 metra. Skład podium uzupełniły Szwajcaria i Rumunka. Druga była Sabrina Windmueller (102 metry i 98 metrów), a trzecią pozycję wywalczyła Daniela Haralambie (98,5 oraz 96,5 metra).

W tym wypadku najwięcej punktów w sezonie zdobyła czwarta dziś - Gianina Ernst. Juniorka z Niemiec zdobyła 435 punktów w 6 startach. Drugie miejsce zajęła Haralambie (391 punktów w 10 startach), a czołową trójkę uzupełniła Wuerth (350 punktów).

Punktowało sześć Polek. Najlepsza z nich - Magdalena Pałasz, uplasowała się na 13. miejscu z dorobkiem 126 "oczek".