Strona główna • Kobiece Skoki Narciarskie

PŚ Pań w Oslo: 30. triumf Takanashi, Kryształowa Kula dla Iraschko-Stolz!

Daniela Iraschko-Stolz została najlepszą zawodniczką sezonu 2014/2015. Austriaczka po raz pierwszy w karierze zdobyła Kryształową Kulę za klasyfikację generalną Pucharu Świata. Sarze Takanashi na osłodę pozostaje radość z 30. indywidualnego triumfu w zawodach tej rangi. Na podium finałowego konkursu na Holmenkollen zabrakło skoczkiń z Europy.

Reprezentantka Japonii po raz drugi w karierze stanęła na najwyższym stopniu podium w stolicy Norwegii - Oslo. Dwa równe skoki na 128. i 127. metr dały jej jubileuszowe - 30. zwycięstwo w zawodach z cyklu Pucharu Świata Pań. Podopieczna Takahiro Ogawy, mimo młodego wieku jest pod tym względem absolutną rekordzistką wśród pań. Drugie miejsce ze stratą 6,7 pkt zajęła mistrzyni świata z 2013 roku - Sarah Hendrickson (126,5 oraz 128,5 metra). Dla 20-latki jest to najlepszy rezultat na zakończenie trudnego sezonu. Trudnego, bo pierwszego pełnego po ciężkiej kontuzji kolana. Skoczkini ze Stanów Zjednoczonych zasygnalizowała tym samym, że systematycznie powraca do dyspozycji sprzed kilkunastu miesięcy. Skład podium uzupełniła Taylor Henrich. Dla młodej Kanadyjki to wyrównanie życiowego wyniku z tegorocznych zawodów w Oberstdorfie. 19-latka skoczyła 127 metrów i 123,5 metra. Doszło zatem do niecodziennej sytuacji, że na tzw. "pudle" nie stanęła żadna skoczkini z Europy.

Kolejne panie miały już znaczną stratę do czołowej trójki. Czwarta była aktualna mistrzyni olimpijska i mistrzyni świata - Carina Vogt. Niemka uzyskała 125 i 121 metrów. Miejsce piąte przypadło Danieli Iraschko-Stolz (125 metrów i 123 metry), która spokojnie wykonała plan na piątek.

Sara Takanashi pomimo ambitnej pogoni w końcówce sezonu, nie zdobyła trzeciej z rzędu Kryształowej Kuli. Ta w tym roku trafiła w ręce jednej z najstarszych skoczkiń w stawce - Danieli Iraschko-Stolz. Austriaczka w 13 startach zgromadziła 1007 punktów, a więc o 34 więcej od Japonki. Średnia punktowa na jeden start Iraschko-Stolz w tym sezonie to 77 punktów. 31-latka pięciokrotnie była najlepsza, a na podium nie stawała zaledwie trzy razy. Trzecia w tym sezonie była Carina Vogt (672 pkt).

W Pucharze Narodów Pań najwięcej punktów uzbierały Austriaczki. Podopieczne Andreasa Feldera mogą pochwalić się dorobkiem 1970 pkt. Druga Japonia zebrała o 332 "oczka" mniej. Sklasyfikowanych zostało 13 reprezentacji. W tym gronie zabrakło Polski. Jest to bez wątpienia krok wstecz w porównaniu do poprzedniego sezonu, kiedy Magdalena Pałasz jako pierwsza Polka w historii zdobyła punkty najbardziej prestiżowego cyklu w skokach kobiet. Miejmy nadzieję, że solidnie przepracowane lato przyniesie wymierne efekty w kolejnym sezonie.