PŚ w Oslo: Freund ponownie górą, Stoch na podium!

Severin Freund pędzi po pierwszą w karierze Kryształową Kulę. Niemiec wygrał czwarty z rzędu konkurs z cyklu Pucharu Świata. Po świetnym skoku w serii finałowej, Kamil Stoch zakończył rywalizację na najniższym stopniu podium. W czołowej "10" niedzielnego konkursu w Oslo znalazło się aż trzech Biało-Czerwonych!

Dominacja Severina Freunda trwa. 26-letni Niemiec wygrał czwarty z rzędu, a ósmy w sezonie konkurs z cyklu Pucharu Świata. Aktualny mistrz świata w niedzielę na słynnym wzgórzu Holmenkollen lądował na 132. i 128. metrze. Kolejny niesamowity występ zanotował Noriaki Kasai. Sympatyczny Japończyk ponownie został najstarszym skoczkiem, który kiedykolwiek stanął na pucharowym podium. Przypomnijmy, iż reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni w tym roku ukończy 43 lata. Dziś Kasai dwukrotnie uzyskał 128,5 metra. Do triumfatora stracił cztery punkty. Na najniższym stopniu podium stanęli najlepsi zawodnicy drugiej serii niedzielnych zmagań. Peter Prevc (121,5 metra) i Kamil Stoch (124 metry) na półmetku zajmowali odpowiednio 17. i 11. miejsce. Loty na odległość 134,5 metra oraz 134 metrów wywindowały medalistów olimpijskich z Soczi na trzecią pozycję. Dla naszego rodaka jest to 32. podium w dotychczasowej karierze. Z Freundem przegrali różnicą 7,4 pkt. Po dzisiejszym konkursie skoczek zza naszej zachodniej granicy ma przewagę 94 punktów nad Prevcem. Do końca sezonu pozostały dwa indywidualne oraz jeden konkurs drużynowy na przebudowanej Letalnicy w słoweńskiej Planicy.

Z wyścigu o Kryształową Kulę odpadł już Stefan Kraft. Dzisiaj zwycięzca 63. edycji Turnieju Czterech Skoczni skoczył 130 metrów i 126,5 metra, co dało mu piątą pozycję. Austriak ma już tylko matematyczne szanse na końcowy triumf. Najlepszym z gospodarzy był Anders Bardal. Mistrz świata sprzed dwóch lat oddał skoki na odległość 122,5 metra oraz 132 metrów.

Dzisiejsze zawody były także bardzo udane dla dwóch pozostałych podopiecznych Łukasza Kruczka. Czwarty po I serii Piotr Żyła (130,5 metra oraz 121 metrów) ostatecznie zajął ósmą pozycję, a czołową dziesiątkę zamknął Klemens Murańka (125 metrów i 126,5 metra). Dla 20-latka jest to najlepszy rezultat w bieżącym sezonie.

Teraz zawodnicy powrócą na kilka dni do domów, a już w czwartek we wspomnianej Planicy odbędą się oficjalne treningi oraz kwalifikacje do piątkowego konkursu lotów narciarskich.