Był skoczkiem, został kolarzem...

Rozegrany dziś trzeci etap wyścigu kolarskiego Tour of Croatia wygrał reprezentant Polski, Maciej Paterski, a trzecie miejsce zajął inny z naszych kolarzy, Sylwester Szmyd. Dlaczego informuje o tym serwis poświęcony skokom narciarskim? Polaków rozdzielił w klasyfikacji Słoweniec Primoż Roglic, były skoczek narciarski, drużynowy mistrz i wicemistrz świata juniorów.

Roglic wraz z kolegami zajął drugie miejsce w konkursie drużynowym podczas juniorskich mistrzostw globu w Kranju w 2006 roku, a rok później w Tarvisio stanął razem ze słoweńską ekipą na najwyższym stopniu podium. Indywidualnie zajął w tych konkursach 9 i 5 miejsce.

Roglic potrafił sobie stosunkowo dobrze radzić w zawodach Pucharu Kontynentalnego. W konkursach tego cyklu odniósł dwa zwycięstwa, stał też na drugim oraz dwukrotnie na trzecim stopniu podium.

Nigdy nie dane mu było wystąpić w konkursie Pucharu Świata. W 2007 roku został zgłoszony do udziału w kwalifikacjach do zawodów na Letalnicy w Planicy. Jednak podczas pierwszego z treningów doznał bardzo groźnie wyglądającego upadku, wskutek którego odwieziono go do szpitala, gdzie zdiagnozowano u niego m.in. wstrząs mózgu. Po tym doświadczeniu Roglic nie mógł się już odnaleźć na skoczni. Wobec braku zadowalających rezultatów Słoweniec w 2012 roku ostatecznie porzucił skoki i zajął się nową dyscypliną - kolarstwem.

- W 2012 roku zacząłem rekreacyjną jazdę na rowerze, kupiłem wtedy pierwszy rower. Coraz bardziej podobał mi się ten sport. Nigdy wcześniej nie jeździłem i nawet nie miałem roweru. Z powodu braku motywacji zdecydowałem się skończyć ze skokami. Nie widziałem już siebie jako skoczka, pomyślałem więc o kolarstwie - mówił swego czasu Roglic w rozmowie z portalem siol.net.

Słoweniec w swej drugiej dyscyplinie odniósł już kilka godnych uwagi sukcesów. W ubiegłym roku zajął 1. miejsce w 2. etapie w Tour d'Azerbaidjan, zwyciężył w klasyfikacji górskiej Sibiu Cycling Tour oraz w wyścigu Croatia-Slovenja.