Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

Primoż Peterka znów na skoczni

Primoż Peterka, który od czterech lat nie jest już aktywnym skoczkiem, co jakiś czas wraca na skocznię startując w krajowych zawodach. Nie są to tylko zawody dla weteranów, ale także konkursy, w których startują młodzi, czynni zawodnicy, na tle których dawny superskoczek wciąż wypada przyzwoicie.

Peterka długo nie mógł się zdecydować na zakończenie kariery. Nawet gdy jego forma nie predestynowała go już do startów w Pucharze Świata startował z uporem w zawodach niższej rangi. W swoim ostatnim sezonie 2010/11 najlepszy wynik uzyskał podczas zawodów FIS Cup w Szczyrku, gdzie zajął piątą lokatę.

Jak widać ze skakania się jednak nie wyrasta. Dwukrotny zdobywca Kryształowej Kuli w ostatnim czasie znów często pojawia się na skoczniach. Najpierw wziął w maju udział w tradycyjnej imprezie "Stare Orły", podczas której słoweńscy weterani skakali do celu na małej 25-metrowej skoczni. Peterka fruwał najdalej, ale z racji na takie a nie inne zasady rywalizacji zajął odległe miejsce.

29 maja wystąpił podczas konkursu w Żiri na skoczni HS66, gdzie zajął 9 miejsce po skokach na 57 i 58 metrów. W rywalizacji wziął udział także młodszy brat Primoża, Uros, który do 2006 roku także był aktywnym skoczkiem. Konkurs w Żiri ukończył na dalekim 29 miejscu. Zmagania wygrał Rożle Żagar, który przed ponad dwoma miesiącami otworzył nową Letalnicę, przed Żigą Jelarem i Tomażem Naglicem.

Jeszcze lepiej spisał się Peterka dzień później w Kisovcu podczas zawodów o Puchar Zagorje. Zajął w nich 4 pozycję, oddając na skoczni HS55 skoki na odległość 48 i 49 metrów. Konkurs wygrał Andraż Pograjc, który ma w swoim dorobku punkty Pucharu Świata, a na drugim miejscu uplasował się Miran Zupancic, trzeci zawodnik klasyfikacji generalnej Pucharu Kontynentalnego 2014/15. Skład podium uzupełnił Matevc Samec.

Okazja do kolejnego występu dla Peterki już w sobotę, kiedy to w Lublanie odbędzie się tradycyjny konkurs par mieszanych. Nie wiadomo jednak jeszcze czy Primoż pojawi się na starcie.

Urodzony w 1979 roku Primoż Peterka jest jednym z najlepszych skoczków w historii Słowenii i Jugosławii. W sezonach 1996/97 i 1997/98 wygrywał klasyfikację generalną Pucharu Świata. Ma w swoim dorobku również triumf w Turnieju Czterech Skoczni. Mówiło się o nim jako o "skoczku bez medalu", ponieważ na imprezach typu mistrzostwa świata czy igrzyska olimpijskie zawodził. Ma jednak na koncie laury drużynowe - brązowy medal olimpijski wywalczony w Salt Lake City oraz krążek z tego samego kruszcu zdobyty na mistrzostwach świata w Oberstdorfie. Od czasu zakończenia kariery pracuje jako trener.