Strona główna • Polskie Skoki Narciarskie

Burmistrz Szczyrku: Wydawało się, że to formalność

Burmistrz Szczyrku, Antoni Byrdy, po wczorajszej decyzji FIS dotyczącej nieprzyznania Szczyrkowi organizacji konkursu Pucharu Świata, wystosował specjalne oświadczenie, w którym ubolewa nad takim a nie innym rozstrzygnięciem dotyczącym kalendarza na przyszły sezon oraz wyraża nadzieję, że zawody najbardziej prestiżowego cyklu w końcu i tak zawitają do Szczyrku.


- Z przykrością przyjąłem informację o nieorganizowaniu zawodów Pucharu Świata w skokach narciarskich na skoczni Skalite w Szczyrku w styczniu 2016 roku. Wydawało się, że podczas czerwcowego spotkania delegatów FIS oraz komisji kalendarzowej formalnością będzie zaakceptowanie wstępnej propozycji zorganizowania "polskiego tygodnia" w ramach Pucharu Świata. W Szczyrku powołano już Komitet Organizacyjny, na czele którego stanął Tadeusz Pilarz, zaproponowany do tej funkcji przez władze Polskiego Związku Narciarskiego. Przygotowany był też wstępny projekt rozmieszczenia 7-tysięcznej widowni oraz szatni dla poszczególnych ekip narodowych, a także stanowisk dla ekip telewizyjnych. Wstępnie pracowano również nad finansowaniem imprezy w Szczyrku - pisze w oświadczeniu burmistrz Antoni Byrdy.

Jednocześnie zapowiada, że Szczyrk nie zrezygnuje ze starań o organizację imprezy w kolejnych sezonach:

- Mam nadzieję, że FIS powróci do propozycji zorganizowania zawodów Pucharu Świata w Szczyrku w sezonie 2016/2017. Tegoroczna decyzja komisji kalendarzowej jest dla nas tylko zachętą do zintensyfikowania działań zmierzających do zawitania PŚ do naszego miasta. Wśród wielu nakładających się na siebie czynników, musimy zwrócić uwagę także na jedność środowiska naszych działaczy narciarskich, bo w tej chwili siła sportowa klubów ze Szczyrku nie ma żadnego odbicia personalnego w najwyższych strukturach organizacyjnych Polskiego Związku Narciarskiego.

Członek rady miejskiej, Ryszard Nikiel, na jej ostatnim posiedzeniu snuł plany, by przy okazji organizacji Pucharu Świata w Szczyrku, dokonać otwarcia muzeum narciarstwa klasycznego, wyposażonego w eksponaty, które sam zbiera od lat oraz nadać kompleksowi Skalite imię Beskidzkich Olimpijczyków, ponieważ skocznia nie posiada dotąd swojego patrona.