Strona główna • Puchar Kontynentalny

LPK w Wiśle: Wygrana Bjoerenga, Kantyka drugi, sześciu Polaków w "10"

Joacim Oedegaard Bjoereng wygrał sobotni konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego w Wiśle. Reprezentant Norwegii w swoich skokach poszybował na odległość 131 m oraz 123 m i triumfował z przewagą 0,1 punktu nad liderującym na półmetku Przemysławem Kantyką. Trzecie miejsce zajął Austriak Phillipp Aschenwald. W finałowej serii wystąpiło 9 Polaków, z czego sześciu ukończyło zawody w pierwszej dziesiątce.

Pierwsza runda zawodów na skoczni im. Adama Małysza przyniosła prowadzenie Przemysława Kantyki. Reprezentant Polski oddał najdłuższy skok serii - 133 metry - dzięki czemu wyprzedzał drugiego Austriaka Phillipa Aschenwalda (130,5 m) różnicą 9,2 punktu. Trzecią pozycję, ze stratą 0,2 punktu do Aschenwalda, zajmował Joacim Oedegaard Bjoereng z Norwegii, który wylądował na 131 metrze.

Tuż za czołową trójką plasował się Włoch Sebastian Colloredo (125,5 m). Kolejne miejsca zajmowali reprezentanci Polski - Krzysztof Leja na półmetku rywalizacji był piąty (125 m), zaś Stefan Hula - szósty (125,5 m). Za Biało-Czerwonymi sklasyfikowany na siódmej pozycji był Rosjanin Roman Siergiejewicz Trofimow (122,5 m), zaś oczko niżej plasował się kolejny z Polaków - Jan Ziobro (125,5 m). W pierwszej dziesiątce znajdowali się również Czech Tomas Vencura (125 m) i Niemiec Danny Queck (127,5 m).

Wysokie, jedenaste miejsce zajmował Ukrainiec Andrij Kłymczuk, który po skoku na odległość 120,5 metra wyprzedzał o pół punktu Krzysztofa Bieguna (125 m). Trzynasty był Klemens Murańka (123,5 m), zaś czternasty Grzegorz Miętus (116 m).

Do finałowej serii awansowali także Andrzej Stękała (119 m; 28. miejsce) i Dawid Jarząbek (116 m; 29. pozycja). Na pierwszej serii konkursowej udział w zawodach zakończyli Andrzej Zapotoczny (113 m; 32. lokata), Aleksander Zniszczoł (115,5 m; 45. miejsce) i Stanisław Biela (106,5 m; 46. pozycja).

Upadek po skoku na 128,5 metra zaliczył Niemiec Dominik Maylaender, który jednak dzięki wystarczająco długiej odległości otrzymał prawo startu w finale.

Zdyskwalifikowani za nieprawidłowy kombinezon zostali Konrad Janota i Ukrainiec Stepan Pasicznyk.

Pierwsza seria rozpoczęła się z 20. belki. Po upadku Maylaendera jurorzy obniżyli platformę o jedną pozycję.

Finałowa seria nie przyniosła wygranej Przemysława Kantyki, choć zabrakło do niej naprawdę niewiele. Reprezentant Polski w finale wylądował na 118,5 metrze i ostatecznie musiał uznać wyższość Joacima Oedegaarda Bjoerenga różnicą... 0,1 punktu. Norwegowi pierwszą w karierze wygraną w zawodach Pucharu Kontynentalnego przyniósł skok na odległość 123 metrów. Najniższy stopień podium przypadł Phillippowi Aschenwaldowi (124 m w II serii).

Tuż za podium sklasyfikowany został Stefan Hula, który w finale poszybował na odległość 128,5 metra. W czołowej dziesiątce znalazło się jeszcze czterech reprezentantów Polski. Szóste miejsce zajął Krzysztof Leja (123,5 m), ósme Klemens Murańka (126 m), dziewiąte Jan Ziobro (122,5 m) i dziesiąte Krzysztof Biegun (121 m). Biało-Czerwonych rozdzielili Sebastian Colloredo (123,5 m; 5. pozycja) i Tomas Vancura (124 m; 7. lokata).

Grzegorz Miętus ukończył zawody na 21. pozycji (110 m), zaś Andrzej Stękała na 25. miejscu (113 m). Upadek w drugiej serii po skoku na odległość 126,5 metra zaliczył Dawid Jarząbek, który sklasyfikowany został na 29. miejscu.

W drugiej serii zdyskwalifikowany za strój został Rosjanin Roman-Siergiejewicz Trofimow. Cała finałowa seria została rozegrana z 19. belki startowej.

Konkurs przeprowadzono w zmiennych warunkach wietrznych. Wiatr osiągał w porywach prędkość od 0,5 m/s z tyłu zawodnika do 3,3 m/s pod narty.

W klasyfikacji Letniego Pucharu Kontynentalnego wciąż prowadzi nieobecny w Wiśle Dawid Kubacki (200 pkt.) przed Słoweńcem Peterem Prevcem (140 pkt.) i Przemysławem Kantyką (130 pkt.). Reprezentant Polski może jutro objąć prowadzenie w cyklu, jeżeli niedzielny konkurs zakończy na co najmniej drugim miejscu. Szóstą pozycję w klasyfikacji LPK zajmuje Stefan Hula (87 pkt.).

Jutro drugi konkurs indywidualny w Wiśle-Malince. Początek pierwszej serii o godzinie 11:00. Wcześniej, bo o 10:00, odbędzie się seria próbna.