LPK w Wiśle: Klemens Murańka wygrywa, Stefan Hula trzeci!

Klemens Murańka został zwycięzcą niedzielnego konkursu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Wiśle-Malince! Reprezentant Polski triumfował po skokach na odległość 126 m i 121,5 m. Drugie miejsce zajął Słoweniec Rok Justin, zaś trzecie ex aequo Stefan Hula i Austriak Phillipp Aschenwald. W finałowej serii wystąpiło ośmiu Polaków.

Po pierwszej serii konkursu w Wiśle prowadził Słoweniec Rok Justin (130,5 m) z przewagą 2,2 punktu nad swoim rodakiem Andrazem Pograjcem (132 m). Trzecie miejsce zajmował Klemens Murańka, który wylądował na 126 metrze i tracił 4,6 punktu do lidera. Tuż za nim ze stratą 0,4 punktu plasował się kolejny Polak, Andrzej Stękała (129 m). Piąty był następny ze Słoweńców, Ernest Prislic (126 m), zaś czołową szóstkę zamykał Przemysław Kantyka, który oddał najdłuższy skok serii (134 m), ale odjęte 32,1 punktu za korzystny wiatr podczas lotu nie pozwoliły mu na zajmowanie miejsca w pierwszej trójce serii.

W pierwszej dziesiątce sklasyfikowani byli jeszcze Rosjanin Aleksiej Romaszow (130,5 m), Słoweniec Miran Zupancic (125 m), Austriak Clemens Aigner (127 m) i Włoch Alex Insam (130 m).

Oprócz Murańki, Stękały i Kantyki do drugiej serii awansowało jeszcze pięciu reprezentantów Polski. Na 13. pozycji sklasyfikowani ex aequo byli bracia Grzegorz i Krzysztof Miętusowie (odpowiednio 127 m i 119,5 m), siedemnaste miejsce zajmował Jan Ziobro (115,5 m), na 22. lokacie plasował się Stefan Hula (120,5 m), zaś trzydziesty był Krzysztof Biegun (112,5 m).

Na pierwszej serii udział w zawodach zakończyli Dawid Jarząbek (119 m; 35. pozycja), Artur Kukuła (113 m; 37. lokata), Adam Ruda (100 m; 40. miejsce) i Łukasz Podżorski (104 m; 41. pozycja).

Zdyskwalifikowany z powodu nieprzepisowych nart został Krzysztof Leja. Ten sam los, ale z powodu kombinezonu, spotkał Ukraińca Andrija Kłymczuka.

Podczas serii sędziowie kilkakrotnie zmieniali długość rozbiegu. Zawodnicy startowali z 18., 19. i 20. belki. Rywalizacji towarzyszył zmienny wiatr o prędkości od 0,8 m/s wiejący w plecy zawodnika do 3,2 m/s wiejący pod narty.

W finale Klemens Murańka poszybował na odległość 121,5 metra, co pozwoliło mu na awans z trzeciego miejsca i zwycięstwo w niedzielnych zawodach na skoczni im. Adama Małysza. Liderujący na półmetku Rok Justin wylądował cztery metry bliżej i przegrał wygraną różnicą 11,2 punktu.

Na słowa uznania zasługuje Stefan Hula. Dwudziesty drugi na półmetku zawodnik ze Szczyrku w drugiej serii wylądował na 134 metrze, awansował o dziewiętnaście miejsc i wskoczył na konkursowe podium! Najniższy stopień podium Polak współdzielił wraz z Austriakiem Phillipem Aschenwaldem (124 m i 124,5 m).

Tuż za podium, na piątej pozycji sklasyfikowany został kolejny z Polaków, Przemysław Kantyka, który w finale uzyskał rezultat 114,5 metra. Kolejne miejsca zajęli Słoweńcy Andraz Pograjc (116,5 m) i Anze Lanisek (124,5 m), Włoch Alex Insam (119,5 m) i Austriak Florian Altenburger (123,5 m). Pierwszą dziesiątkę zawodów zamknął Jan Ziobro (119,5 m), a tuż za nim znalazł się Andrzej Stękała (110 m).

Krzysztof Miętus ostatecznie zajął 21. miejsce (114,5 m), dwudziesty siódmy był Krzysztof Biegun (108,5 m), zaś dwudziesty dziewiąty Grzegorz Miętus (105,5 m).

Zwycięzca sobotnich zawodów, Norweg Joacim Oedegaard Bjoereng tym razem ukończył konkurs na 19. miejscu. Z powodu kombinezonu zdyskwalifikowany w drugiej serii został Austriak Clemens Aigner.

Cała finałowa seria została rozegrana z 18. belki. Ponownie dał o sobie znać wiatr, wiejący w granicach od 0,8 m/s z tyłu zawodników do 2,9 m/s pod narty.

Pomimo nieobecności w Wiśle, na czele klasyfikacji Letniego Pucharu Kontynentalnego wciąż znajduje się Dawid Kubacki (200 pkt.). Kolejne miejsca w tabeli również zajmują reprezentanci Polski. Drugi jest Przemysław Kantyka (175 pkt.), a trzeci Stefan Hula (147 pkt.). W czołowej dziesiątce znajduje się także zwycięzca dzisiejszych zawodów, Klemens Murańka (132 pkt.; 5. miejsce).

Kolejne zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego odbędą się w dniach 22-23 sierpnia w fińskim Kuopio.