Strona główna • Fińskie Skoki Narciarskie

Valta i Larinto wygrywają zawody w Lahti

Ossi-Pekka Valta i Ville Larinto triumfowali w konkursach krajowych, rozgrywanych w weekend na skoczni HS-100 w fińskim Lahti. W klasyfikacji generalnej po dwóch konkursach zwyciężył natomiast Larinto.

W sobotę najlepszy okazał się zawodnik klubu Lahden Hiihtoseura Ossi-Pekka Valta, który oddał dwa równe skoki na odległość 84,5 metra. Na podium uplasowali się również jego dwaj klubowi koledzy. Drugą lokatę wywalczył Sebastian Klinga, szybując na odległość 88,5 oraz 79 metrów. Trzeci był Frans Taehkaevuori, który w obu seriach wylądował na 83 metrze.Tuż za podium uplasował się natomiast Ville Larinto. 25-letni zawodnik uzyskał kolejno 79 i 88 metrów.

Larinto zrewanżował się jednak podczas drugiego dnia rywalizacji. Skokami na odległość 92 i 99 metrów zapewnił sobie zwycięstwo w konkursie. Na drugim miejscu stanął Niko Kytoesaho (91,5 i 94,5 m), a trzeci był Sebastian Klinga (91,5 i 92,5 m). Poza podium znalazł się zwycięzca pierwszego konkursu Ossi-Pekka Valta (91 i 89 m).

W klasyfikacji generalnej po dwóch konkursach zwyciężył Larinto (438 pkt.). Drugi był Klinga (435,5 pkt.), a trzeci Valta (429,5 pkt.).

W weekend na obiekcie w Lahti rywalizowali również juniorzy. Pierwszego dnia zwyciężył Artti Aigro (95 i 94 m). Za nim uplasowali się kolejno: Kalle Heikkinen (93 i 90 m) oraz Tuomo Mutru (83 i 83 m). W niedzielę najlepszy ponownie był Aigro (98,5 i 92,5 m), a drugi Heikkinen (92,5 i 96 m). Na najniższym stopniu podium stanął Miika Maekinen (93 i 90 m).

Na szczycie klasyfikacji generalnej juniorów uplasował się zatem Aigro (498,5 pkt.). Drugą lokatę zajął Heikkinen (468 pkt.), a trzecią Maekinen (409 pkt.).

Po rozegraniu zawodów krajowych w Finlandii, mają zostać wybrani reprezentanci tego kraju na najbliższe konkursy Pucharu Kontynentalnego oraz FIS Cup, które odbędą się pod koniec miesiąca w Kuopio.