LGP w Einsiedeln: Freund wygrywa i zostaje nowym liderem cyklu, Stoch trzeci!

Severin Freund zwyciężył w rozgrywanych w deszczu zawodach Letniego Grand Prix na skoczni im. Andreasa Kuettela (HS 117) w Einsiedeln. Reprezentant Niemiec dwukrotnie osiągnął odległość 113,5 m i został nowym liderem tegorocznej edycji LGP. Drugie miejsce zajął Słoweniec Peter Prevc, a trzecie Kamil Stoch. Dawid Kubacki był piąty. W finałowej serii wystąpiło pięciu Polaków.

Severin Freund objął prowadzenie po pierwszej serii dzięki próbie na odległość 113,5 metra. Mistrz świata z Falun prowadził na półmetku zawodów z przewagą 1,6 punktu nad Austriakiem Andreasem Koflerem (113,5 m) oraz 1,8 punktu nad swoim rodakiem Andreasem Wellingerem (113 m). Czwarty był Słoweniec Peter Prevc (112 m), a piąty Szwajcar Gregor Deschwanden (113,5 m).

Kolejne miejsca zajmowali reprezentanci Polski. Dawid Kubacki ze skokiem na odległość 111,5 metra był szósty ze stratą 4,7 punktu nad liderem. Na siódmym miejscu sklasyfikowany był Kamil Stoch (111,5 m). Ósme miejsce ex aequo zajmowali Norwegowie Kenneth Gangnes (111 m) i Anders Fannemel (111,5 m). Czołową dziesiątkę zamykał ich rodak Phillip Sjoeen (112 m).

Do finałowej serii awansowali również pozostali Polacy. Piotr Żyła po skoku na 109 metr był trzynasty, Klemens Murańka wylądował na 111 metrze i był siedemnasty, zaś Jan Ziobro z wynikiem 111 metrów był dwudziesty.

Pierwsza seria rozegrana została z 14. belki. Na życzenie trenera z 13. platformy swój skok oddał Szwajcar Simon Ammann. Rundę rozegrano w deszczowej aurze przy wietrze wiejącym w granicach od 0,1 m/s w plecy zawodnika do 0,7 m/s pod narty.

W finale Severin Freund nie zmarnował szansy i skokiem na odległość 113,5 metra zapewnił sobie drugie zwycięstwo z rzędu w zawodach Letniego Grand Prix. Reprezentant Niemiec zaledwie o 0,5 punktu pokonał Petera Prevca, który dzięki próbie na 113 metr awansował na drugą pozycję. Udanie podium zaatakował Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi w drugiej serii poszybował na 113 metr i przesunął się z siódmej na trzecią pozycję.

Czwarte miejsce zajął Kenneth Gangnes (113 m), zaś piąte Dawid Kubacki. Reprezentant Polski podparł swój finałowy skok na odległość 116,5 metra. Czołową szóstkę zamknął Anders Fannemel (112 m).

Miejsca na podium nie utrzymał Andreas Wellinger. Skok na odległość 109 metrów przesunął w dół Niemca z 3. na 7. miejsce. Podobny los spotkał Andreasa Koflera, który po próbie na 109,5 metra spadł z drugiej na ósmą pozycję. Dziewiąty był Phillip Sjoeen (113 m), zaś pierwszą dziesiątkę uzupełnił Japończyk Kento Sakuyama (109 m w I serii i 113,5 m w finale).

Piotr Żyła w drugiej serii wylądował na 110 metrze i ostatecznie ukończył zawody na 15. pozycji. Na siedemnaste miejsce awansował Jan Ziobro, który poszybował w finale na 109 metr. Klemens Murańka po próbie na odległość 108 metrów zajął dziewiętnastą lokatę.

W trakcie finałowej serii, rozgrywanej w całości z 16. belki, zaczęło się wypogadzać nad skocznią w Einsiedeln. Rywalizacji towarzyszył wiatr wiejący z tyłu zawodnika w granicach 0,1-0,5 m/s.

Dzisiejsze zwycięstwo to trzeci triumf w karierze Severina Freunda w zawodach Letniego Grand Prix, a drugi z rzędu. Tym samym zdobywca Kryształowej Kuli został nowym liderem klasyfikacji cyklu. Reprezentant Niemiec z dorobkiem 280 pkt. ma 31 punktów przewagi nad dotychczasowym liderem Dawidem Kubackim (249 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Japończyk Kento Sakuyama (186 pkt.). Na piątym miejscu sklasyfikowany jest Piotr Żyła (142 pkt.), zaś na siódmym Kamil Stoch (134 pkt.).

W klasyfikacji drużynowej Letniego Grand Prix nadal na czele znajdują się Niemcy (1485 pkt.) przed Polską (1409 pkt.) i Norwegią (951 pkt.).

Kolejne zawody Letniego Grand Prix odbędą się w dniach 29-30 sierpnia w japońskiej Hakubie.