LPK w Kuopio: Altenburger wygrywa, Kantyka nowym liderem cyklu

Florian Altenburger został zwycięzcą sobotnich zawodów Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kuopio. Reprezentant Austrii w swoich konkursowych próbach uzyskał rezultaty 122 m i 121,5 m. W finałowej serii wystąpiło trzech Polaków. Najlepszy z nich, Przemysław Kantyka był piąty, dzięki czemu został nowym liderem LPK.

Po pierwszej serii liderem konkursu był Florian Altenburger. Reprezentant Austrii po skoku na odległość 122 metrów wyprzedzał o 1,3 punktu będącego na wysokim drugim miejscu Estończyka Martti Nomme (123 m). Trzeci był Słoweniec Anze Lanisek (121,5 m) ze stratą 0,1 punktu do Nomme, zaś czwarty Fin Ville Larinto (125,5 m), który z kolei do Laniska tracił pół punktu.

Kolejne dwie pozycje zajmowali Niemcy Danny Queck i Tim Fuchs (po 118,5 m) oraz Słoweniec Miran Zupancic (119 m). Na ósmej pozycji sklasyfikowany był najlepszy z Polaków, Przemysław Kantyka (116,5 m). Dziewiąty był kolejny Biało-Czerwony, Krzysztof Leja (116 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał Cene Prevc (117 m).

Oprócz Kantyki i Lei, sztuka awansu do finałowej serii udała się jeszcze tylko jednemu reprezentantowi Polski. Adam Ruda po skoku na odległość 111,5 metra zajmował na półmetku 25. pozycję.

Swój udział w zawodach już na pierwszej serii zakończyli Stanisław Biela (107,5 m; 35. miejsce), Dawid Jarząbek (102,5 m; 39. pozycja) i Andrzej Stękała (101 m; 42. lokata). Krzysztof Miętus nie pojawił się na belce startowej.

W pierwszej serii zawodnicy startowali z 19. belki przy wietrze pod narty w granicach 0,3-1,6 m/s.

Finałowa runda nie przyniosła zmiany na pozycji lidera. Konkurs wygrał Florian Altenburger, który oddał najdłuższy skok drugiej serii na odległość 121,5 metra. Drugie miejsce ze stratą 5,7 punktu do zwycięzcy zajął Anze Lanisek (119,5 m). Podium uzupełnił Tim Fuchs, który w finale uzyskał rezultat 117,5 metra.

Tuż za czołową trójką zawody zakończył najlepszy zawodnik gospodarzy, Ville Larinto (113,5 m). Piąte miejsce zajął Przemysław Kantyka, który w finałowej serii doleciał do 119,5 metra. Polak okazał się lepszy od Andraza Pograjca (117 m), Danny'ego Quecka (112,5 m), Cene Prevca (113,5 m) i Mirana Zupancica (112 m). Pierwszą dziesiątkę zamknął drugi na półmetku Martti Nomme, który w finale wylądował na 106,5 metrze.

Ostatecznie na jedenastym miejscu rywalizację ukończył Krzysztof Leja, który w drugiej serii uzyskał rezultat 111,5 metra. Adam Ruda po skoku na 105 metr sklasyfikowany został na 29. miejscu.

Druga seria konkursowa rozegrana była w całości z 21. platformy startowej. Tym razem zawodnicy musieli zmagać się z podmuchami wiatru osiągającymi granicę od 0,5 m/s z tyłu zawodnika do 0,3 m/s pod narty.

Po dzisiejszych zawodach nowym liderem Letniego Pucharu Kontynentalnego został Przemysław Kantyka (220 pkt.), który o 20 punktów wyprzedza sklasyfikowanych ex aequo na drugiej pozycji Dawida Kubackiego i Anze Laniska (po 200 pkt.). Dzisiejszy zwycięzca, Florian Altenburger, jest czwarty wspólnie ze Stefanem Hulą (po 147 pkt.) W czołowej dziesiątce znajduje się jeszcze jeden Polak, Klemens Murańka, który z dorobkiem 132 punktów zajmuje siódmą lokatę.

Jutro kolejny konkurs Letniego Pucharu Kontynentalnego w Kuopio. Początek zawodów o godzinie 9:00 czasu polskiego. Rywalizację poprzedzi seria próbna (8:00).