LGP w Hakubie: Sakuyama triumfuje i zostaje liderem cyklu

Co nie udało się Kento Sakuyamie w sobotę, wydarzyło się już w niedzielę. 25-latek wygrał konkurs z cyklu Letniego Grand Prix na domowym obiekcie w Hakubie (HS 131), dzięki czemu został nowym liderem klasyfikacji generalnej. Na podium stanęli także Taku Takeuchi oraz Jakub Janda.

Podopieczny Tomoharu Yokokawy podczas niedzielnych zmagań był bezkonkurencyjny. Dwa imponujące loty na odległość 130,5 metra oraz 127 metrów, dały mu pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach tej rangi. Na drugim stopniu podium stanął kolejny z reprezentantów Kraju Kwitnącej Wiśni - Taku Takeuchi. Japończyk skoczył 128,5 metra oraz 127 metrów. Jego strata do kolegi z kadry wyniosła 11,7 pkt. Na trzeciej pozycji uplasował się Jakub Janda. 37-letni weteran z Czech za sprawą skoków na odległość 125,5 metra oraz 125 metrów, odnotował najlepszy rezultat w bieżącym sezonie. Przewaga Sakuyamy nad Jandą wyniosła aż 20 punktów.

Zacięta walka toczyła się natomiast o trzecią lokatę. Czwarty ze stratą 0,8 pkt do podium był Jarkko Maeaettae. Rezultaty Fina to 125 metrów i 122,5 metra. Piąty był Robert Kranjec (121 i 125 metrów), a szósty Simon Ammann. Czterokrotny mistrz olimpijski w pierwszej próbie poszybował na 132. metr, ale ze względu na niewykończone lądowanie stracił sporo punktów za styl. W finale uzyskał 126,5 metra.

Wczorajszy triumfator - Michael Neumayer, został dziś sklasyfikowany na ósmej pozycji.

Warto odnotować, iż pierwsze punkty w karierze, zapewniające dożywotni start w zawodach najwyższej rangi FIS, zdobyli dwaj zawodnicy z Ameryki Północnej. Dusty Korek z Kanady i Kevin Bickner zajęli kolejno 29. i 30. miejsce w stawce 36 zawodników.

Na czoło klasyfikacji generalnej wysunął się Sakuyama. Japończyk startował dotychczas w każdym konkursie, dzięki czemu aktualnie ma na swoim koncie już 346 punktów. Drugi jest Severin Freund (280 punktów), a trzeci najlepszy z Polaków - Dawid Kubacki (249 punktów).

Kolejne zawody z cyklu Letniego Grand Prix już za tydzień w rosyjskim Czajkowskim. Na starcie powinniśmy zobaczyć kadrę Łukasza Kruczka.