LPK w Stams: Tande przed Kotem!

Daniel Andre Tande wygrał sobotni konkurs z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego w austriackim Stams. Na drugim stopniu podium stanął najlepszy z reprezentantów Polski - Maciej Kot. Punkty zdobyli wszyscy Biało-Czerwoni.

Norweg był dzisiaj poza zasięgiem całej stawki. Świetne stylowo skoki na 113. oraz 117. metr dały mu pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego. Warto podkreślić, iż finałowa próba była zaledwie metr gorsza od rekordu obiektu, należącego do Gregora Schlierenzauera. Przewaga Daniela Andre Tande nad drugim Maciejem Kotem wyniosła 8,6 pkt. 24-letni Polak w obu seriach uzyskiwał drugą notę. Podopieczny Macieja Maciusiaka lądował na 113. i 114. metrze Brunnentalschanze (HS 115). Skład podium uzupełnił najstarszy zawodnik sobotnich zawodów - Michael Neumayer. 36-letni skoczek zza naszej zachodniej granicy uzyskał 109,5 oraz 112,5 metra. Do triumfatora stracił 18,7 pkt.

Tuż za podium znalazł się najmłodszy z braci Prevców - Domen. 16-latek po dwóch zwycięstwach w Pucharze Alp, dziś odnotował najlepszy rezultat w karierze w zawodach tak wysokiej rangi. Loty mierzące 108 metrów i 112,5 metra pozwoliły mu pokonać o 0,9 pkt kolejnego z Biało-Czerwonych - Dawida Kubackiego. 25-latek lądował na 108. i 113. metrze. Szósty był rodak zwycięzcy sobotnich zmagań - Halvor Egner Granerud (109 metrów i 110,5 metra).

W czołowej "10" zameldował się jeszcze jeden Polak. Stefan Hula za sprawą dwóch równych skoków na odległość 109,5 metra oraz 110 metrów, wywalczył siódmą lokatę.

Kolejne punkty rankingowe zdobyli także młodsi reprezentanci naszego kraju. Bartłomiej Kłusek (103,5 oraz 104,5 metra) zamknął drugą dziesiątkę, natomiast Aleksander Zniszczoł (dwukrotnie 101,5 metra) oraz Krzysztof Biegun (101,5 metra oraz 101 metrów) zostali sklasyfikowani kolejno na 24. i 28. lokacie.

Liderem Letniego Pucharu Kontynentalnego pozostał nieobecny w Austrii - Anze Lanisek. 19-latek ma w swoim dorobku 335 punktów. Za jego plecami znajdują się trzej Polacy. Drugi jest Klemens Murańka (312 punktów), trzeci Przemysław Kantyka (283 punkty), a na czwarte miejsce awansował Dawid Kubacki. Członek kadry B ma 90 punktów starty, a więc przy ewentualnym jutrzejszym zwycięstwie, mógłby powrócić na czoło klasyfikacji generalnej.

Niedzielny konkurs zaplanowano na 10:00. Godzinę wcześniej rozpocznie się seria próbna. Na starcie ujrzymy 58 zawodników z 13 państw.