LPK w Oslo: Sukces Graneruda, Kubacki siódmy

Zwycięstwem Halvora Egnera Graneruda zakończył się sobotni konkurs z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego w Oslo. Najlepszym z Polaków na obiekcie Midtstubakken (HS 106) był Dawid Kubacki, który został sklasyfikowany na siódmej pozycji. Punktowało pięciu podopiecznych Macieja Maciusiaka. W pierwszej karty rozdał wiatr, który w połowie stawki zmienił swój kierunek na niekorzystny.

19-letni Norweg wygrał tym samym swój pierwszy konkurs w bieżącym sezonie letnim. Drużynowy mistrz świata juniorów z tego roku na doskonale znanym sobie obiekcie uzyskał 101,5 oraz 99,5 metra. Na drugim stopniu podium stanął Jakub Janda. Najbardziej utytułowany czeski zawodnik w ostatnich latach, dziś oddał skoki na odległość 102,5 oraz 97,5 metra. Jego strata do 18 lat młodszego rywala wyniosła 2,4 pkt. Finalnie na trzeciej pozycji uplasował się Andreas Stjernen, który na półmetku zmagań otwierał listę wyników. 27-latek w pierwszej próbie poszybował na linię wyznaczającą rozmiar obiektu w stolicy Norwegii, a więc na 106. metr. W drugim skoku Stjernen wylądował 12,5 metra bliżej, przez co spadł dwa miejsca w dół.

Polscy skoczkowie niestety nie nawiązali dziś walki o miejsca na podium. Najlepiej spisał się Dawid Kubacki, któremu dwa równe skoki mierzące 97,5 metra oraz 97 metrów dały siódme miejsce. Czołową "10" zamknęli Maciej Kot (95 i 98 metrów) i Stefan Hula (94,5 oraz 96,5 metra).

Kolejne punkty za miejsca w drugiej dziesiątce dołożyli do swojego dorobku Krzysztof Biegun (17. miejsce) i Bartłomiej Kłusek (20. miejsce). Aleksander Zniszczoł po słabym skoku zakończył start już po I serii. Członek kadry A uplasował się na 35. lokacie.

Ciekawostką jest fakt, iż ani jednego punktu nie zdobyli dziś reprezentanci Słowenii.

Po sobotnich zawodach Dawid Kubacki awansował na pozycję wicelidera całego cyklu. Do nieobecnego w Norwegii Anze Laniska nasz rodak traci już tylko cztery "oczka".

Niedzielny konkurs mężczyzn na Midtstubakken rozpocznie się o godzinie 12:15. Na 11:15 zaplanowano start serii próbnej.