LPK w Klingenthal: Kolejny triumf Tande, Kubacki trzeci

Daniel Andre Tande pewnie zmierza po końcowy triumf w tegorocznej edycji Letniego Pucharu Kontynentalnego. Norweg wygrał czwarty konkurs tzw. "drugiej ligi" w tym sezonie, dzięki czemu umocnił się na czele klasyfikacji generalnej. Na najniższym stopniu podium sobotnie zawody na Vogtland Arenie ukończył Dawid Kubacki.

21-letni Norweg po raz kolejny udowodnił, że zawody Letniego Pucharu Kontynentalnego są już dla niego wyłącznie zabawą. Skoczek ze Skandynawii w pierwszej serii wylądował na 134. metrze, natomiast w finale popisał się kapitalnym lotem na 146. metr, a więc sześć metrów poza rozmiar obiektu w Klingenthal. Jest to rezultat zaledwie metr gorszy od letniego rekordu skoczni należącego do Vegarda-Haukoe Skletta. Drugą notę dnia wywalczył Domen Prevc, dla którego jest to największy sukces w dotychczasowej karierze. 16-latek w pierwszej serii uzyskał 134,5 metra, a w finale poszybował na 142. metr. Jego strata do zwycięzcy wyniosła 8,4 pkt. Skład podium uzupełnił najlepszy z reprezentantów Polski - Dawid Kubacki. 25-latek skoczył 129,5 oraz 137,5 metra. Polak przegrał z Tande różnicą 16 punktów.

Nieco gorszy od swojego rodaka był dziś Maciej Kot. 24-latek z Zakopanego uzyskał 129,5 metra w serii pierwszej oraz 137 metrów w drugiej rundzie. Do Kubackiego stracił zaledwie 1,1 pkt. Piąty był Andraz Pograjc (133,5 oraz 138,5 metra) ze Słowenii, a czołową szóstkę ex aequo zamknęli Andreas Stjernen (132,5 metra oraz 135 metrów) i Jurij Tepes (133,5 metra oraz 138 metrów).

Najlepszy rezultat w kończącej się edycji Letniego Pucharu Kontynentalnego osiągnął dziś Bartłomiej Kłusek. Podopieczny Macieja Maciusiaka po lotach mierzących 133 i 132 metry uplasował się na dziewiątej lokacie. Dwa "oczka" niżej sobotnie zmagania ukończył Stefan Hula (130,5 oraz 134,5 metra). Trzynasty był najmłodszy członek polskiej ekipy obecnej w Klingenthal - Andrzej Stękała (130 i 131 metrów).

Kolejne punkty do swojego dorobku dopisał również Krzysztof Biegun (122,5 metra oraz 124 metry). Triumfator zawodów Pucharu Świata na Vogtland Arenie sprzed blisko dwóch lat - dziś otworzył trzecią dziesiątkę.

W pierwszej serii za nieprzepisowe kombinezony zdyskwalifikowani zostali Sabirżan Muminow oraz Pascal Kaelin. W serii drugiej ich los podzielił Vincent Descombes Sevoie.

Przed finałowym konkursem LPK 2015, Daniel Andre Tande ma 85 punktów przewagi nad Dawidem Kubackim. W klasyfikacji drugiego periodu Letniego Pucharu Kontynentalnego 2015 Polacy wykonują postawiony przed nimi cel. Kubacki i Kot plasują się w czołowej trójce, co na ten moment daje naszej reprezentacji prawo wystawienia siedmiu skoczków w pierwszej części Pucharu Świata 2015/2016.

Początek niedzielnej rywalizacji zaplanowano na godzinę 10:00. Godzinę wcześniej w Klingenthal rozpocznie się seria próbna.