LPK w Klingenthal: Sukces Domena Prevca, Kot na podium

Kolejny z braci Prevców ma na swoim koncie zwycięstwo w zawodach z cyklu Letniego Pucharu Kontynentalnego. Do starszych Petera i Cene dołączył dziś najmłodszy z tej trójki - Domen. Na podium finałowych zawodów w Klingenthal stanął jeden Polak - Maciej Kot. Pomimo dyskwalifikacji w dzisiejszym konkursie, tegoroczną edycję LPK wygrał Daniel Andre Tande.

Dla polskiej reprezentacji informacją dnia jest fakt, iż nasi zawodnicy wywalczyli maksymalną kwotę startową na początek Pucharu Świata 2015/2016. W trzecim periodzie WRL nasza ekipa będzie mogła wystawić siedmiu skoczków. Stało się tak za sprawą dobrych startów Macieja Kota i Dawida Kubackiego w drugim periodzie CRL.

16-letni junior w ostatnim międzynarodowym konkursie sezonu letniego 2015, popisał się kapitalnym awansem. Prevc po pierwszej serii, w której uzyskał 129 metrów zamykał pierwszą dziesiątkę, jednak lot na odległość 141,5 metra w finale wywindował go na najwyższy stopień podium. Drugie miejsce zajął Andreas Stjernen. Członek norweskiej kadry B oddał skoki mierzące 132,5 oraz 139,5 metra. Jego strata do Słoweńca wyniosła 1,6 pkt. Po raz czwarty w zakończonej edycji LPK na podium stanął wspomniany wcześniej Maciej Kot. Zakopiańczyk skoczył 135 metrów i 130,5 metra.

Miejsca w czołowej trójce nie utrzymał Bartłomiej Kłusek. Mimo to, piąte miejsce jest jego jednym z najlepszych w dotychczasowej karierze. Niedzielne wyniki 22-latka to 133,5 oraz 131,5 metra.

Sporej szansy na triumf w końcowej klasyfikacji generalnej nie wykorzystał Dawid Kubacki. Taka otworzyła się przed 25-latkiem, gdy Daniel Andre Tande został zdyskwalifikowany przed pierwszą próbą za nieprzepisowy kombinezon. W takiej sytuacji Polak musiałby wygrać niedzielne zawody. Niestety, zakończyło się na dziesiątej pozycji. Dla Kubackiego był to najgorszy start w LPK 2015.

Punkty zdobyli także pozostali Biało-Czerwoni. Odpowiednio 13. i 14. miejsce zajęli Stefan Hula oraz Andrzej Stękała, natomiast na 28. lokacie dzisiejsze zmagania zakończył Krzysztof Biegun.

Ostatecznie triumfatorem Letniego Pucharu Kontynentalnego został Tande. Przewaga 21-letniego Norwega nad Dawidem Kubackim wyniosła 59 punktów. Trzeci Maciej Kot stracił 101 "oczek". Łącznie w 14 konkursach punktowało aż 116 skoczków z 20 państw. W tym gronie znalazło się 16 Polaków, którzy okazali się najlepsi w nieoficjalnej klasyfikacji narodów.