PŚ w Lillehammer: Trening dla Bjoerenga, kwalifikacje przełożone na sobotę

Joacim Oedegaard Bjoereng okazał się najlepszy w loteryjnej i wietrznej serii treningowej, poprzedzającej zawody Pucharu Świata w Lillehammer. Reprezentant Norwegii oddał skok na odległość 137 m. Z powodu przedłużającego się treningu i coraz trudniejszych warunków wietrznych, organizatorzy podjęli decyzję o przełożeniu kwalifikacji na sobotę.

Trwająca ponad półtorej godziny seria treningowa rozgrywana była w trudnych warunkach wietrznych. Zawodnicy musieli mierzyć się z wyjątkowo silnym i zmiennym wiatrem wiejącym w plecy. Jury konkursu wielokrotnie podejmowało decyzję o zmianie pozycji belki startowej, zarządzane były również kilkuminutowe przerwy w rywalizacji.

W takich warunkach najlepszym zawodnikiem treningu został Joacim Oedegaard Bjoereng. Reprezentant Norwegii poszybował na odległość 137 metrów i pokonał swoich rodaków - Joachima Hauera (128 m) i Kennetha Gangnesa (127m). Czwarte miejsce zajął Czech Lukas Hlava (125,5 m), zaś piąte ex aequo - Michael Hayboeck (126,5 m) i Anders Fannemel (122 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany został wicelider Pucharu Świata - Peter Prevc (127 m). Kolejne miejsca zajęli Andreas Wank (122,5 m), Andreas Kofler (119 m) i Andreas Stjernen (120,5 m).

Jedenaste miejsce zajął najlepszy z reprezentantów Polski - Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski z Soczi poszybował na odległość 125 metrów. Osiemnasty był Jan Ziobro (116 m), dwudziesty szósty Piotr Żyła (112,5 m), trzydziesty czwarty Stefan Hula (110 m), trzydziesty szósty Dawid Kubacki (114 m), czterdziesty pierwszy Maciej Kot (106,5 m), zaś sześćdziesiąty dziewiąty - Klemens Murańka (94,5 m).

Obrońca Kryształowej Kuli, Severin Freund z wynikiem 124,5 metra zajął piętnaste miejsce. Dwie lokaty niżej znalazł się powracający do Pucharu Świata Gregor Schlierenzauer (122,5 m). Na 28. pozycji sklasyfikowany został lider klasyfikacji generalnej PŚ, Daniel-Andre Tande (119,5 m).

Trening przeprowadzony był przy silnym wietrze z tyłu skoczni, osiągającym pod koniec serii w porywach prędkość 6 m/s. Największą bonifikatę za warunki wietrzne (+49,6 pkt.) otrzymał Austriak Stefan Kraft, który wylądował na 114 metrze. Najwięcej szczęścia do warunków miał z kolei Fin Harri Olli, który oddał skok na 129 metr, otrzymując najmniejszą bonifikatę za wiatr w wysokości +8,8 pkt.

Przedłużający się trening oraz coraz trudniejsze warunki wietrzne sprawiły, iż organizatorzy podjęli decyzję o przełożeniu kwalifikacji do pierwszego konkursu w Lillehammer na sobotę. Mają się one rozpocząć o 15:15, na półtorej godziny przed zawodami.