PŚ w Niżnym Tagile: Fannemel zwycięzcą kwalifikacji, Stoch poza konkursem!

Anders Fannemel wygrał piątkową serię kwalifikacyjną do pierwszego z dwóch konkursów Pucharu Świata w Niżnym Tagile (12-13 grudnia). Reprezentant Norwegii poszybował na odległość 134 metrów. W sobotnich zawodach wystąpi sześciu Polaków. Sztuka awansu nie udała się tylko Kamilowi Stochowi.

Reprezentant Norwegii wykorzystał sprzyjające warunki (wiatr 1,66 m/s pod narty) i wylądował na 134 metrze. Anders Fannemel wyprzedził o 1,7 punktu Dawida Kubackiego, który dzięki próbie na 127,5 metra sklasyfikowany został na 2. pozycji, z przewagą punktu nad Anze Laniskiem (128 m). Czwarte miejsce zajął Austriak Manuel Fettner (128,5 m), piąty był jego rodak Michael Hayboeck (128,5 m), a szósty Szwajcar Gregor Deschwanden (128 m).

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Stephan Leyhe (125 m) i Jewgienij Klimow (126 m). Dziewiątą lokatę zajął kolejny z Biało-Czerwonych, Jan Ziobro, który wylądował na 126 metrze. Pierwszą dziesiątkę zamknął Jurij Tepes z wynikiem 124 metrów.

Do sobotniego konkursu zakwalifikowało się sześciu Polaków. Oprócz wcześniej wspomnianych Kubackiego i Ziobry, są to Stefan Hula (15. lokata; 117 m), Maciej Kot (20. miejsce; 115 m), Piotr Żyła (32. pozycja; 111 m) i Klemens Murańka (34. lokata; 114 m).

Niestety, kwalifikacji nie przebrnął lider polskiej reprezentacji Kamil Stoch. Podwójny mistrz olimpijski oddał skok na odległość 102,5 metra i sklasyfikowany został na 42. pozycji. Mistrzowi świata z Val di Fiemme do awansu zabrakło 5,5 punktu. Dla Kamila Stocha to pierwsze nieudane kwalifikacje do zawodów Pucharu Świata od listopada 2012 roku, kiedy ten sam los spotkał go na skoczni w Ruce k. Kuusamo.

Z grona zawodników pewnych udziału w konkursie najdalej skoczyli Stefan Kraft (136 m), Richard Freitag (128 m) i Roman Koudelka (127 m).

Kwalifikacje, podobnie jak serie treningowe, rozegrano przy silnym i zmiennym wietrze, o sile w granicach od 0,8 m/s z tyłu skoczni do 1,8 m/s pod narty zawodnika. Rundę rozegrano z 9. belki startowej, zaś Severin Freund startował na życzenie trenera z 8. platformy.

W sobotę pierwszy z dwóch konkursów PŚ w Niżnym Tagile. Początek pierwszej serii zaplanowano na godzinę 16:00 czasu polskiego.