PK w Renie: Triumf Andrzeja Stękały!

Andrzej Stękała zwycięzcą inauguracyjnych zawodów Pucharu Kontynentalnego 2015/2016! Reprezentant Polski okazał się najlepszy na skoczni normalnej (HS111) w Renie po skokach na odległość 111 m i 106 m. W finałowej serii wystąpiło czterech Biało-Czerwonych.

Pierwsza seria konkursowa była popisem Andrzeja Stękały. Reprezentant Polski jako jedyny zawodnik w stawce doleciał do punktu HS normalnej skoczni w Renie, wynoszącego 111 metrów. Drugi na półmetku Halvor Egner Granerud (106 m) tracił do lidera 6,5 punktu. Trzecie miejsce ze stratą 10,6 pkt. do Stękały zajmował kolejny Norweg, Fredrik Bjerkeengen. Kolejne pozycje zajmowali Kanadyjczyk Mackenzie Boyd-Clowes (108 m) oraz Słoweńcy Tilen Bartol (102,5 m) i Andraz Pograjc (101,5 m).

Na siódmej pozycji sklasyfikowany był Niemiec Markus Eisenbichler (105 m), który wyprzedzał bezpośrednio swoich rodaków - Piusa Paschke (104 m) i Karla Geigera (98,5 m). Pierwszą dziesiątkę zamykał Krzysztof Miętus, który wylądował na 102,5 m.

Dwunastą pozycję, po skoku na odległość 104,5 metra, zajmował powracający po ponad rocznej przerwie spowodowanej kontuzją Jakub Wolny. Cztery lokaty niżej znajdował się kolejny Polak, Aleksander Zniszczoł (102,5 m).

Do finałowej serii nie awansowali pozostali nasi reprezentanci. Krzysztof Biegun z wynikiem 97,5 m zajął 41. miejsce. Czterdziesty piąty był Stanisław Biela (94 m), zaś pozycję niżej - Bartłomiej Kłusek (90 m).

Zdyskwalifikowani za nieprzepisowy kombinezon zostali Ziga Jelar, Sigurd Nymoen Soeberg i Paul Winter.

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się z 7. belki startowej, a po skokach 13 zawodników obniżono rozbieg do 6. platformy.

W finale Andrzej Stękała nie pozostawił rywalom złudzeń, kto tego dnia jest najlepszy na skoczni w Renie. Reprezentant Polski pofrunął na 106 metr i zdecydowanie pokonał drugiego Halvora Egnera Graneruda. Norweg, który wylądował w drugiej serii na 102,5 metrze, stracił do triumfatora konkursu 9,4 punktu. Na trzecią pozycję awansował Słoweniec Tilen Bartol (107 m), który przegrał ze Stękałą różnicą 15,7 punktu.

Tuż za podium sklasyfikowani zostali Fredrik Bjerkeengen (102,5 m), Mackenzie Boyd-Clowes (104,5 m), Andraz Pograjc (106 m), Karl Geiger (106,5 m), Markus Eisenbichler (107 m) oraz Pius Paschke (104,5 m). Czołową dziesiątkę piątkowych zawodów uzupełnił David Siegel (108,5 m).

Jakub Wolny swój pierwszy start po kontuzji zakończył na czternastej pozycji, lądując w finale na 102 metrze. Krzysztof Miętus (101 m), sklasyfikowany został na szesnastym miejscu, zaś lokatę niżej znalazł się Aleksander Zniszczoł (98 m).

W drugiej rundzie konkursowej zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon został Jure Sinkovec. Finałowa seria została rozegrana z 6. belki startowej.

Dla Andrzeja Stękała to pierwsze w karierze zwycięstwo w zawodach Pucharu Kontynentalnego, a drugie podium. W marcu 2015 roku zajął drugie miejsce w konkursie PK w Niżnym Tagile.

Jutro drugi konkurs w Renie, tym razem na dużej skoczni HS139. Oficjalny trening wyznaczono na godzinę 9:00, zaś serię próbną na 11:30. Początek zawodów o godzinie 13:00.