PŚ w Niżnym Tagile: Freund zwycięża po raz drugi w sezonie, Kot 15.

Severin Freund zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Świata w Niżnym Tagile. Reprezentant Niemiec poszybował w swoich próbach na odległość 132 m i 134 m. W finałowej serii wystąpiło czterech Polaków. Najlepszy z nich, Maciej Kot zajął piętnastą pozycję.

W pierwszej serii konkursowej Severin Freund poszybował na 132 metr i objął prowadzenie w zawodach z przewagą 2,1 punktu nad drugim Danielem-Andre Tande (133 m). Trzeci był Słoweniec Peter Prevc (131 m), zaś czwarty Norweg Joachim Hauer (133,5 m), który wyprzedzał swoich rodaków, Joachima Hauera (133,5 m) i Johanna Andre Forfanga (125 m).

Kolejne pozycje zajmowali Anze Lanisek (130,5 m) i Anders Fannemel (132 m). Na dziewiątej pozycji sklasyfikowany był najlepszy reprezentant Polski, Maciej Kot, który osiągnął odległość 133,5 metra. Czołową dziesiątkę zamykał Simon Ammann (134 m).

Do finałowej serii awansowało jeszcze trzech Polaków. Piotr Żyła zajmował piętnastą pozycję (122,5 m), oczko niżej był sklasyfikowany Stefan Hula (124,5 m), zaś dwudziesty ósmy był Dawid Kubacki (120 m).

Udział w konkursie już na pierwszej kolejce zakończyli Jan Ziobro (107 m; 39. miejsce) oraz Klemens Murańka (107,5 m; 44. pozycja).

Pierwszą serię konkursową rozpoczęto z 8. belki. Po skokach 17 zawodników podniesiono rozbieg do 9. platformy, zaś po próbie Simona Ammanna przywrócono 8. belkę.

W finałowej serii Severin Freund wylądował na 134 metrze i zdecydowanie triumfował z przewagą 11,5 punktu nad Peterem Prevcem (123 m). Na najniższym stopniu podium stanął z kolei Norweg Joachim Hauer (129,5 m), który pokonał swoich rodaków - Andreasa Stejrnena (130 m), Johanna Andreasa Forfanga (126,5 m) oraz Daniela-Andre Tande (118 m).

Siódme miejsce ostatecznie zajął Anze Lanisek (125 m), ósmy był Kenneth Gangnes (111 m), dziewiąty Manuel Fettner (127 m), zaś dziesiąty Simon Ammann (117,5 m).

Maciej Kot w finale wylądował na 116,5 metrze i został sklasyfikowany na 15. pozycji. Dziewiętnastą lokatę wywalczył Piotr Żyła (119 m), Stefan Hula zajął 23. miejsce (109,5 m), zaś dwudzieste piąte - Dawid Kubacki (120 m).

W finale zawodnicy startowali z 8. belki. Cała rywalizacja rozgrywana była w loteryjnych warunkach, wielokrotnie odbywały się krótkie przerwy w konkursie.

W klasyfikacji Pucharu Świata na prowadzeniu umocnił się Severin Freund (305 pkt.), który wyprzedza Petera Prevca (264 pkt.) i Kennetha Gangnesa (236 pkt.). Najlepszy z Polaków - Stefan Hula - zajmuje 19. lokatę (43 pkt.).

W Pucharze Narodów przodują Niemcy (1065 pkt.) przed Norwegią (845 pkt.) i Słowenią (780 pkt.). Polska jest siódma (284 pkt.).

Kolejne zawody Pucharu Świata już jutro, również w Niżnym Tagile. Początek kwalifikacji o godzinie 13:30 czasu polskiego. Start pierwszej serii konkursowej wyznaczono na godzinę 15:00.