PK w Renie: Bartol przed Stękałą

Tilen Bartol po raz drugi z rzędu okazał się najlepszym zawodnikiem w norweskiej Renie. Słoweniec wygrał niedzielny konkurs z cyklu Pucharu Kontynentalnego na obiekcie HS 139. Na drugim stopniu podium stanął najlepszy z Polaków - Andrzej Stękała. Punkty zdobyło łącznie trzech podopiecznych Macieja Maciusiaka.

18-letni Słoweniec nie tylko wygrał konkurs, ale także wyrównał rekord dużej skoczni w Renie. W rundzie finałowej dołączył on do Larsa Bystoela i Roberta Johanssona, którzy we wcześniejszych latach także lądowali na 140. metrze. To głównie tej próbie Bartol zawdzięcza swój niedzielny sukces, ponieważ po I serii (130,5 metra) zajmował dopiero 7. pozycję. Drugą notę zawodów uzyskał Andrzej Stękała (132 metry i 136 metrów). 20-letni Polak stracił do triumfatora 9,3 pkt. Na trzeciej pozycji sklasyfikowany został Karl Geiger. Niemiec lądował na 134. i 133. metrze, a z Polakiem przegrał o zaledwie 0,3 pkt.

Taka sama różnica punktowa pojawiła się pomiędzy Geigerem a czwartym dziś - Piusem Paschke (133 metry i 134,5 metra). Piąte miejsce wywalczył Mackenzie Boyd-Clowes (128,5 oraz 127,5 metra).

Swoje finałowe skoki popsuli zawodnicy, którzy zajmowali dwie czołowe lokaty na półmetku zmagań. Lider - Halvor Egner Granerud zakończył start na 6. lokacie, natomiast na 7. miejsce spadł drugi po I serii - Andraz Pograjc. Warto dodać, iż skakali oni w niekorzystnych warunkach wietrznych.

W drugiej serii wystąpili jeszcze dwaj członkowie kadry B. Bartłomiej Kłusek (124,5 oraz 128,5 metra) był ostatecznie 18., a Jakub Wolny (125,5 oraz 117,5 metra) ukończył niedzielne zmagania 10 "oczek" niżej. Stanisław Biela został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon, natomiast trzej pozostali nasi rodacy odpadli po pierwszej serii.

Liderem klasyfikacji generalnej po trzech konkursach jest Bartol. Słoweniec ma 60 punktów przewagi nad Granerudem oraz 80 nad Stękałą.

Kolejne drugoligowe zawody odbędą się już w najbliższą sobotę w fińskim Rovaniemi. Dla tamtejszej skoczni będzie to powrót do międzynarodowego kalendarza po czterech latach przerwy.