PŚ w Niżnym Tagile: Zwycięstwo Prevca, Stoch szósty, rekord skoczni Forfanga

Peter Prevc odniósł pierwsze zwycięstwo w trwającym sezonie Pucharu Świata. Reprezentant Słowenii wygrał na skoczni w Niżnym Tagile (HS134) po skokach na odległość 131,5 m i 139,5 m. W finałowej serii wystąpiło pięciu Polaków. Najlepszy z nich, Kamil Stoch zajął szóste miejsce. Nowy oficjalny rekord skoczni - 140 m - ustanowił Johann Andre Forfang.

Po pierwszej serii konkursowej prowadził Słoweniec Peter Prevc, który po skoku na odległość 131,5 metra wyprzedzał o 2,1 punktu Andreasa Wellingera (132,5 m). Tuż za Niemcem ze stratą 0,2 punktu znajdował się Michael Hayboeck (130 m). Na czwartej pozycji sklasyfikowani byli ex aequo Johann Andre Forfang (127,5 m) i Gregor Deschwanden (127 m), zaś na szóstej - Joachim Hauer (126 m).

Na kolejnych pozycjach plasowali się Kenneth Gangnes (127 m) i Anze Lanisek (123,5 m). Na dziewiątej pozycji sklasyfikowany był Kamil Stoch. Reprezentant Polski poszybował na odległość 124,5 metra i tracił 12 punktów do trzeciego Hayboecka. Czołową dziesiątkę uzupełniał Jurij Tepes (126 m).

Dopiero piętnaste miejsce po I serii zajmował Severin Freund. Lider Pucharu Świata oddał skok na odległość 124 metrów.

Awans do finałowej serii uzyskało pięciu reprezentantów Polski. Oprócz wspomnianego Stocha, w czołowej trzydziestce znaleźli się Maciej Kot (17. miejsce; 124,5 m), Klemens Murańka (18. pozycja; 120 m), Piotr Żyła (20. lokata; 120 m) i Dawid Kubacki (29. miejsce; 119,5 m). Udział w zawodach na pierwszej serii zakończył z kolei Jan Ziobro, który po próbie na 101 metr zajął 47. pozycję.

Pierwsza seria konkursowa rozpoczęła się z 8. belki startowej. Po skokach 8 zawodników jury podjęło decyzję o wydłużeniu rozbiegu do 9. platformy.

W drugiej serii Peter Prevc nie oddał zwycięstwa, szybując na odległość 139,5 metra. Tym samym reprezentant Słowenii odniósł pierwszą pucharową wygraną w tym sezonie. Drugie miejsce zajął Michael Hayboeck (133,5 m), który stracił do zwycięzcy 7 punktów. Na najniższym stopniu podium stanął nowy rekordzista skoczni Aist, Johann Andre Forfang. Podopieczny Alexandra Stoeckla wykorzystał sprzyjające warunki i wylądował na 140 metrze. Tuż za czołową trójką uplasowali się Anze Lanisek (135 m) oraz Daniel-Andre Tande (136,5 m).

Awans w klasyfikacji zawodów odnotował Kamil Stoch. Lider polskiej reprezentacji po dalekiej próbie na 136,5 metra ostatecznie zajął szóstą pozycję - najwyższą w trwającym sezonie Pucharu Świata. Dwukrotny mistrz olimpijski okazał się lepszy od Gregora Deschwandena (129 m), Andersa Fannemela (134 m), Kennetha Gangnesa (123 m) oraz Andreasa Wellingera, który po próbie na 119,5 metra stracił szansę na walkę o zwycięstwo w konkursie.

Obrońca Kryształowej Kuli, Severin Freund został sklasyfikowany na dwunastym miejscu po skoku na 131,5 metra.

Na siedemnastej pozycji zawody zakończył Piotr Żyła (127 m). Osiemnasty był Maciej Kot (126 m), dziewiętnasty Klemens Murańka (122 m), zaś dwudziesty pierwszy - Dawid Kubacki (123 m).

Finałowa seria była początkowo rozgrywana z 9. belki, zaś po próbach 15 zawodników skrócono rozbieg do 8. platformy.

Dzięki niedzielnej wygranej Peter Prevc został nowym liderem Pucharu Świata (364 pkt.). Reprezentant Słowenii o 37 punktów wyprzedza Severina Freunda (327 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje Kenneth Gangnes (265 pkt.). Pucharowe punkty zdobyło już sześciu reprezentantów Polski. Najwyżej sklasyfikowanym z nich jest Kamil Stoch, który mając 76 "oczek" zajmuje 16. lokatę.

W klasyfikacji Pucharu Narodów prowadzą Niemcy (1122 pkt.) przed Norwegią (1052 pkt.) i Słowenią (948 pkt.). Polska z dorobkiem 373 punktów jest siódma.

Kolejne zawody Pucharu Świata odbędą się w dniach 19-20 grudnia w szwajcarskim Engelbergu.