PŚ w Engelbergu: Peter przed Domenem, dublet rodziny Prevców!

Rodzina Prevców zdominowała sobotnie zawody Pucharu Świata w Engelbergu. Liderujący w PŚ Peter odniósł drugie pucharowe zwycięstwo z rzędu, dzięki próbom na odległość 139,5 m i 134 m, zaś drugie miejsce zajął jego 16-letni brat Domen, dla którego to pierwsze podium PŚ w karierze. W finałowej serii wystąpiło trzech Polaków. Najlepszy z nich, Kamil Stoch zajął dwudziestą pozycję.

W pierwszej serii konkursowej Peter Prevc zdecydowanie odleciał swoim rywalom. Lider Pucharu Świata poszybował na odległość 139,5 metra i o 12,9 punktu wyprzedzał drugiego Richarda Freitaga (132,5 m). Trzecie miejsce na półmetku zajmował brat lidera - Domen, który wylądował na 133,5 metrze. Czwarty był Austriak Stefan Kraft (132,5 m), piąty Norweg Anders Fannemel (133 m), zaś szósty - obrońca Kryształowej Kuli Severin Freund (133 m).

Kolejne pozycje zajmowali Andreas Kofler (132,5 m) i Joachim Hauer (131,5 m). Na dziewiątej pozycji sklasyfikowany był Kamil Stoch. Lider polskiej reprezentacji osiągnął rezultat 130,5 metra i tracił 5,3 punktu do trzeciej lokaty. Czołową dziesiątkę uzupełniał Roman Koudelka (129,5 m).

Do drugiej serii w swoim pucharowym debiucie awansował Andrzej Stękała, który z wynikiem 127 metrów plasował się na 21. pozycji. Do finału dostał się również dwudziesty czwarty Stefan Hula (125,5 m).

Kolejnych pucharowych punktów nie zdobędą w sobotę Dawid Kubacki (35. miejsce; 120 m), Klemens Murańka (41. pozycja; 118 m) i Piotr Żyła (45. lokata; 115,5 m). Cała trójka naszych reprezentantów oddawała swoje próby w okresie gorszych warunków atmosferycznych na Gross-Titlis-Schanze.

Pierwsza seria konkursowa rozegrana została w całości z 13. belki.

W finałowej serii Peter Prevc postawił kropkę nad i, lądując na 134 metrze. Lider Pucharu Świata odniósł tym samym swoje ósme pucharowe zwycięstwo w karierze, zaś drugie z rzędu. Reprezentant Słowenii pokonał o 13,6 punktu swojego... brata, Domena. 16-latek w drugiej serii wylądował również na 134 metrze, odnosząc awans na drugą pozycję. Tym samym najmłodszy zawodnik sobotniego konkursu w Engelbergu po raz pierwszy w karierze stanął na pucharowym podium.

Tuż za najmłodszym uczestnikiem konkursu uplasował się najstarszy zawodnik. Noriaki Kasai dalekim lotem na 134 metr odniósł awans z dwunastej na trzecią pozycję. Tuż za Japończykiem sklasyfikowany został Richard Freitag (128,5 m). Na piątej pozycji uplasował się Kenneth Gangnes, który przesunął się z 16. lokaty dzięki dalekiej próbie na 135 metr.

Na kolejnych pozycjach sklasyfikowani zostali Anders Fannemel (128 m), Stefan Kraft (127,5 m), Severin Freund (126 m), Michael Hayboeck (129 m) i Manuel Fettner (130,5 m).

Niestety, słaby finałowy skok oddał Kamil Stoch. Dwukrotny mistrz olimpijski doleciał do 118 metra i zanotował spadek z dziewiątej na dwudziestą lokatę. Dwudziesty drugi był Stefan Hula (126 m), zaś Andrzej Stękała (122 m) zakończył swój pierwszy w karierze konkurs Pucharu Świata na 27. pozycji.

Finałowa runda rozegrana była w całości z 14. belki.

Dzisiejszy konkurs przejdzie do historii jako pierwszy w 36-letniej historii Pucharu Świata, kiedy na podium zawodów indywidualnych stanęli dwaj bracia.

Dzięki dzisiejszej wygranej Peter Prevc umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji Pucharu Świata. Słoweniec ma w swoim dorobku 464 punkty i wyprzedza Severina Freunda (359 pkt.) oraz Kennetha Gangnesa (310 pkt.). Pucharowe punkty zdobyło siedmiu reprezentantów Polski. Najwyżej sklasyfikowany z nich jest osiemnasty Kamil Stoch (87 pkt.).

W Pucharze Narodów nadal prowadzą Niemcy (1227 pkt.), ale ich przewaga nad Norwegami (1213 pkt.) stopniała do czternastu punktów. Trzecie miejsce zajmują Słoweńcy (1138 pkt.). Reprezentacja Polski z wynikiem 397 punktów jest siódma.

Jutro kolejny pucharowy konkurs w Engelbergu. Początek kwalifikacji o godzinie 12:45, zaś same zawody mają rozpocząć się o 14:15.