PK w Rovaniemi: Triumf Geigera, Kłusek szósty

Karl Geiger został zwycięzcą sobotniego konkursu Pucharu Kontynentalnego w Rovaniemi (HS100). Reprezentant Niemiec poszybował w swoich ocenianych skokach na odległość 98 m i 99,5 m. Szóste miejsce zajął Bartłomiej Kłusek. W finałowej serii wystąpiło czterech Polaków.

Po pierwszej serii na prowadzeniu znajdował się Karl Geiger. Reprezentant Niemiec wylądował na 98 metrze i miał trzy punkty przewagi nad Słoweńcem Miranem Zupancicem (96,5 m). Trzeci był Fredrik Bjerkeengen (96,5 m). Na czwartej pozycji sklasyfikowany został Bartłomiej Kłusek. Reprezentant Polski poszybował na odległość 96 metrów i tracił do lidera zawodów 4,6 punktu. Piąty był Austriak Elias Tollinger (95,5 m).

Szóste miejsce zajmował Halvor Egner Granerud (96 m). W pierwszej dziesiątce sklasyfikowani byli również Tim Fuchs (94,5 m), Clemens Aigner (94 m) oraz David Siegel (94 m) oraz dziesiąty Krzysztof Miętus (94 m).

Do finałowej serii awansowali również Jakub Wolny (28. lokata, 92 m) i Aleksander Zniszczoł (30. pozycja, 89,5 m). Udział w zawodach na pierwszej serii zakończyli natomiast trzydziesty pierwszy Andrzej Zapotoczny (90 m), czterdziesty drugi Stanisław Biela (87,5 m) i czterdziesty szósty Krzysztof Biegun (85 m).

W finale Karl Geiger nie pozostawił rywalom złudzeń. Reprezentant Niemiec poszybował na odległość 99,5 metra i pokonał o 12,6 punktu drugiego Fredrika Bjerkeengena (96 m). Na najniższym stopniu podium stanął kolejny z Norwegów, Halvor Egner Granerud (97 m). Kolejne miejsca zajęli Austriak Clemens Aigner (96,5 m) i Słoweniec Miran Zupancic (94 m).

Ostatecznie na szóstej pozycji sklasyfikowany został Bartłomiej Kłusek. Najlepszy w sobotę reprezentant Polski w finale wylądował na 95 metrze i stracił 3,5 punktu do podium. Pierwszą dziesiątkę konkursu w Rovaniemi uzupełnili Rok Justin (96,5 m), David Siegel (97 m), Elias Tollinger (95 m) i lider PK Tilen Bartol (95,5 m).

Na trzynastej pozycji zawody ukończył Krzysztof Miętus (94 m). Aleksander Zniszczoł był dwudziesty ósmy (93,5 m), zaś oczko niżej sklasyfikowany został Jakub Wolny (93 m).

Finałowa seria, podobnie jak pierwsza, rozegrana została w całości z 6. belki.

Dzisiejsze zwycięstwo Karla Geigera, przy nieobecności w Finlandii Andrzeja Stękały, sprawiło, iż na konkurs przed końcem periodu Polska straciła szansę na dodatkowe miejsce na 4. period sezonu Pucharu Świata. Ze specjalnego limitu za wyniki w PK będą mogły skorzystać reprezentacje Niemiec, Norwegii i Słowenii.

W klasyfikacji Pucharu Kontynentalnego na czele pozostał Tilen Bartol (286 pkt.). Słoweniec ma tylko 26 punktów przewagi nad Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem (260 pkt.). Trzecie miejsce zajmuje zwycięzca dzisiejszych zawodów, Niemiec Karl Geiger (225 pkt.). Na piątej pozycji sklasyfikowany jest nieobecny w Rovaniemi Andrzej Stękała (180 pkt.), zaś dwunasty jest Bartłomiej Kłusek (74 pkt.). Łącznie punkty zdobyło pięciu Polaków.

Kolejny konkurs już jutro w Rovaniemi. Początek serii próbnej wyznaczono na godzinę 10:00 czasu polskiego. Same zawody mają rozpocząć się o godzinie 11:15.