PŚ w Engelbergu: Peter Prevc deklasuje rywali i bije rekord skoczni!

Peter Prevc nie przestaje zachwycać swoją dyspozycją. Lider klasyfikacji generalnej Pucharu Świata wygrał dziewiąty konkurs w karierze, a w drugiej serii w fenomenalnym stylu ustanowił nowy rekord Dużej Titlis w szwajcarskim Engelbergu. Najlepszym z Polaków był Kamil Stoch, który zajął 26. miejsce.

Podopieczny Gorana Janusa udowodnił, iż na tym etapie sezonu jest bezkonkurencyjny. Niedzielny triumf jest jego trzecim z rzędu, a także dziewiątym w zawodach najwyższej rangi. 23-latek dwukrotnie przeskakiwał linię 137. metra, wyznaczającą rozmiar obiektu w Engelbergu. W pierwszej rundzie Peter Prevc uzyskał 138,5 metra, natomiast w finale, pomimo wiatru w plecy, poszybował aż na 142. metr. Jest to rezultat o metr lepszy od dotychczasowego rekordu Dużej Titlis. Wicemistrz olimpijski z Soczi drugiego Michaela Hayboecka (136,5 oraz 135,5 metra) pokonał o 19,4 pkt. Dla Austriaka jest to drugie podium w tym sezonie i ewidentny sygnał o zwyżkującej formie przed Turniejem Czterech Skoczni. Skład podium uzupełnił Kenneth Gangnes. Norweg lądował na 135. i 132. metrze.

Na kolejnych miejscach sklasyfikowani zostali: Johann Andre Forfang (136 i 131 metrów), Domen Prevc (137 metrów i 128,5 metra) i Severin Freund (134 metry i 131 metrów).

O sporym pechu może mówić Richard Freitag (138,5 oraz 134,5 metra). Niemiec prawdopodobnie stanąłby na podium niedzielnego konkursu, jednak nie zdołał ustać swojej finałowej próby. Finalnie uplasował się na siódmej pozycji. Ósmy był kolejny z Austriaków - Stefan Kraft (133,5 oraz 128,5 metra).

Pomimo siedmiu reprezentantów w pierwszej serii konkursowej, polska drużyna nie zdobyła dzisiaj nawet 10 punktów. Do czołowej "30" awansowali: Kamil Stoch (26. miejsce), Klemens Murańka (28. miejsce) i Maciej Kot (30. miejsce).

Skoku nie oddał dziś zwycięzca kwalifikacji - Anders Fannemel. Rekordzista świata w długości lotu narciarskiego został zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon.

Po pierwszym zimowym periodzie Pucharu Świata, liderem cyklu jest Peter Prevc. Słoweniec ma w swoim dorobku 564 punkty. Drugi Severin Freund traci do niego 165 punktów. Kamil Stoch z 92 punktami na koncie zajmuje 19. lokatę.

Kolejnymi zawodami w ramach Pucharu Świata będzie inauguracja 64. Turnieju Czterech Skoczni. Kwalifikacje do pierwszego konkursu w niemieckim Oberstdorfie odbędą się w poniedziałek 28 grudnia. Ze względu na słabe wyniki w pierwszej fazie sezonu, nasza drużyna kolejny period rozpocznie z kwotą startową wynoszącą pięciu zawodników.