PK w Engelbergu: Aigner przed Kubackim

Za nami pierwszy konkurs z cyklu Pucharu Kontynentalnego w szwajcarskim Engelbergu. Niedzielna rywalizacja miała nieco loteryjny charakter, ze względu na niekorzystny wiatr o zmiennej sile, wiejący w plecy zawodników. Wygrał Clemens Aigner przed Dawidem Kubackim. Punktowało czterech Biało-Czerwonych.

Dla 22-letniego Aignera jest to pierwszy zimowy triumf w zawodach tej rangi. Członek austriackiej kadry B wysoką dyspozycję z treningów przełożył na konkurs, co dało mu efektowne zwycięstwo. Aigner lądował na 129. i 133. metrze Gross-Titlis-Schanze. Drugi Dawid Kubacki stracił do niego 14,7 pkt. Polak, dla którego był to pierwszy start w Pucharze Kontynentalnym w tym sezonie, dwukrotnie kończył lot na 131. metrze. Skład podium uzupełnił kolejny z Austriaków - Markus Schiffner (133 metry i 130,5 metra). Różnica między nim a Kubackim wyniosła tylko 0,4 pkt.

Tuż za podium uplasowali się: Luca Egloff (131 i 128 metrów), Cene Prevc (129 metrów i 126,5 metra) oraz Adrian Sell (131 i 129 metrów).

W czołowej "10" zameldował się jeszcze jeden podopieczny Macieja Maciusiaka. Mowa o Andrzeju Stękale, który wywalczył ósmą lokatę po skokach mierzących 126 i 128 metrów.

Kolejne punkty do klasyfikacji generalnej zdobył także Stanisław Biela. 21-latek trenujący na co dzień poza kadrami, uplasował się na 27. pozycji.

Warto wspomnieć o zawodnikach, którzy wywalczyli sobie dziś prawo startu w Pucharze Świata. Są to: Bor Pavlovcic (10. miejsce; Słowenia), Jonathan Learoyd (11. miejsce; Francja) i Johannes Schubert (26. miejsce; Niemcy).

Ze względu na nieprzepisowe kombinezony, w pierwszej serii zdyskwalifikowano aż ośmiu zawodników. Byli to: Mathis Contamine, Sabirżan Muminow, Aleksiej Romaszow, Tom Hilde, Niko Kytoesaho, Cestmir Kozisek, Philipp Aschenwald i Espen Roee. W drugiej rundzie ich los podzielił nasz rodak - Jakub Wolny. Mistrz świata juniorów z 2014 roku na półmetku zmagań otwierał drugą dziesiątkę, ale po dyskwalifikacji spadł na koniec trzeciej. W pierwszej serii niegroźny upadek przy lądowaniu zaliczył Daniele Varesco z Włoch.

Udział w zawodach na pierwszej serii zakończyli dwaj inni Polacy. Krzysztof Miętus i Bartłomiej Kłusek zajęli kolejno 35. i 36. miejsce. Jeszcze gorzej wypadli Rune Velta i Phillip Sjoeen. Mistrz świata z Falun został sklasyfikowany na 43. lokacie. Dwie pozycje niżej znalazł się drużynowy mistrz świata juniorów z kończącego się roku.

Liderem cyklu po sześciu konkursach pozostaje nieobecny w Szwajcarii - Tilen Bartol. Na koncie Słoweńca znajduje się 346 punktów. Andrzej Stękała utrzymał piątą pozycję. Aktualnie jego dorobek wynosi 212 "oczek".

Kolejny konkurs w Engelbergu już jutro. Start pierwszej serii ocenianej zaplanowano na 13:00. W południe powinna rozpocząć się seria próbna. Będzie to ostatni konkurs na aktualnej Dużej Titlis. W przyszłym roku obiekt przejdzie gruntowną modernizację, o czym pisaliśmy >>>TUTAJ<<<.