TCS w Oberstdorfie: Severin Freund wygrywa inauguracyjny konkurs!

Niemcy świętują! Nie Peter Prevc, a Severin Freund został zwycięzcą pierwszego konkursu 64. Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie (HS137)! Reprezentant gospodarzy odniósł 21. pucharową wygraną w karierze po skokach na odległość 126 m i 137,5 m. W finałowej serii wystąpił tylko jeden z Polaków, Kamil Stoch, który zajął ostatecznie odległe 23. miejsce.

Pierwsza seria konkursowa nie przyniosła niespodzianek. Liderem został Słoweniec Peter Prevc, który wylądował na 129,5 metrze i otrzymał dodatkowo 14,6 punktu za niekorzystne warunki wietrzne. Główny faworyt turnieju prowadził o 4,9 punktu nad Norwegiem Danielem-Andre Tande, który oddał najdłuższy lot I serii (133 m). Trzeci był obrońca tytułu, Austriak Stefan Kraft (130 m). Kolejne miejsca zajmowali Anders Fannemel (130,5 m), Severin Freund (126 m) i Michael Hayboeck (130 m).

W pierwszej dziesiątce znalazło się jeszcze trzech reprezentantów Norwegii - Kenneth Gangnes (7. pozycja; 129 m), Johann Andre Forfang (9. miejsce; 121,5 m) i Joachim Hauer (10. lokata; 127 m), których rozdzielał ósmy na półmetku Noriaki Kasai (127 m).

Pierwsza seria konkursowa nie poszła po myśli reprezentantów Polski, którzy zgodnie przegrali swoje pojedynki w rywalizacji KO. Do drugiej serii z grona "szczęśliwych przegranych" awansował jedynie Kamil Stoch, który z wynikiem 121 metrów zajmował 23. pozycję ze stratą 27,3 punktu do Petera Prevca. Trzydzieste drugie miejsce zajął Maciej Kot (116,5 m), czterdzieste drugie Stefan Hula (111 m), zaś czterdzieste ósme Piotr Żyła (105,5 m).

Do finałowej serii nie awansował powracający do pucharowej rywalizacji Gregor Schlierenzauer, który po skoku na 117 metr przegrał rywalizację KO z Kennethem Gangnesem i zajął pechowe, szóste miejsce w gronie "lucky looserów", kończąc konkurs w Oberstdorfie na 31. miejscu.

Pierwsza seria konkursowa została rozegrana w całości z 14. belki przy zmiennym wietrze wiejącym z tyłu skoczni, osiągającym prędkość w granicach 0,2-1,6 m/s.

Nieoczekiwane emocje nastąpiły w serii finałowej. Wszystko za sprawą zmiennego wiatru pod koniec rundy, który powodował wielokrotne decyzje jury o zmianie pozycji belki startowej. W wietrznej loterii szczęśliwy los wyciągnął Severin Freund. Piąty na półmetku lider niemieckiej kadry poszybował na odległość 137,5 metra i objął prowadzenie w konkursie. Następnie wiatr odwrócił się i zaczął wiać z tyłu skoczni. Pomimo wydłużenia rozbiegu o trzy belki, czołowi zawodnicy pierwszej serii nie byli w stanie dorównać mistrzowi świata z Falun. Najbliżej był Peter Prevc, który wylądował na 130 metrze i ostatecznie był trzeci, ze stratą 7,3 punktu do Niemca. Liderów klasyfikacji Pucharu Świata rozdzielił Michael Hayboeck, który w finale oddał najdłuższy skok dnia - 139 metrów.

Tuż za podium uplasował się najlepszy z Norwegów, Anders Fannemel (129 m), który okazał się lepszy od Noriakiego Kasai (133,5 m), Kennetha Gangnesa (135,5 m) i Stefana Krafta (127,5 m). Pierwszą dziesiątkę konkursu uzupełnili Johann Andre Forfang (127 m), Richard Freitag - który dzięki próbie na 130 metr awansował z 22. na 9. lokatę - oraz Daniel-Andre Tande (119 m).

Swojej lokaty z pierwszej serii nie poprawił Kamil Stoch. Reprezentant Polski w drugiej rundzie doleciał do 123,5 metra i utrzymał się na zajmowanej po półmetku 23. pozycji.

Druga seria konkursowa została rozpoczęta z 15. belki. Po skokach 21 zawodników skrócono rozbieg do 13. platformy, po próbie Kennetha Gangnesa (135,5 m) - do 10. belki, zaś po locie Michaela Hayboecka na 139 metr - do 9. platformy. Ostatnia trójka zawodników oddawała próby z 12. belki. Serii towarzyszył jeszcze bardziej loteryjny wiatr, osiągający prędkość od 0,6 m/s pod narty do 1,7 m/s z tyłu skoczni.

Dzisiejsza wygrana Severina Freunda to 13. triumf reprezentacji Niemiec (RFN) w zawodach Turnieju Czterech Skoczni w Oberstdorfie. Po raz ostatni zwycięstwo na Schattenbergschanze odniósł Sven Hannawald w grudniu 2002 roku.

W klasyfikacji Turnieju Czterech Skoczni prowadzi oczywiście Severin Freund z przewagą 3 punktów nad Michaelem Hayboeckiem oraz 7,3 punktu nad Peterem Prevcem. Zajmujący 23. pozycję Kamil Stoch traci do lidera równe 60 punktów.

Na czele Pucharu Świata wciąż znajduje się Peter Prevc (624 pkt.) przed Severinem Freundem (499 pkt.) i Kennethem Gangnesem (410 pkt.). Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch, z dorobkiem 100 punktów jest dziewiętnasty.

W Pucharze Narodów pozycję lidera zajmują Niemcy (1562 pkt.) przed Norwegią (1530 pkt.) i Słowenią (1373 pkt.). Polska jest sklasyfikowana na siódmej pozycji (414 pkt.).

Kolejny konkurs Pucharu Świata i 64. Turnieju Czterech Skoczni zaplanowano na 1 stycznia 2016 roku w Garmisch-Partenkirchen.