TCS w Ga-Pa: Jubileuszowe zwycięstwo Petera Prevca, Stoch i Hula w "30"

Peter Prevc najlepszy na Grosse Olympiaschanze! Lider Pucharu Świata został zwycięzcą noworocznego konkursu w Garmisch-Partenkirchen (HS140) i objął prowadzenie w Turnieju Czterech Skoczni, odnosząc jednocześnie 10. pucharowe zwycięstwo w karierze. Reprezentant Słowenii do wygranej potrzebował skoków na odległość 133,5 m i 136 m. W finałowej serii wystąpiło dwóch Polaków - Kamil Stoch i Stefan Hula.

Pierwsza seria konkursowa stała pod znakiem finałowego pojedynku KO pomiędzy Severinem Freundem i Peterem Prevcem. Obaj zawodnicy poszybowali na odległość 133,5 metra. Reprezentant Słowenii oddawał jednak swoją próbę w bardziej niesprzyjających warunkach i wygrał pierwszą serię z przewagą 1,4 punktu nad Niemcem, który awansował do finału jako najlepszy "szczęśliwy przegrany". Trzecie miejsce zajmował Kenneth Gangnes (132 m), który tracił 3,6 punktu do lidera. Tuż za Norwegiem plasowali się Anders Fannemel (132,5 m), Richard Freitag (130 m) i Johann Andre Forfang (128 m).

W pierwszej dziesiątce na półmetku zawodów znajdowali się również Michael Hayboeck (131 m), Roman Koudelka (129 m), Stefan Kraft (128,5 m) i Daiki Ito (130 m).

Do finałowej serii awansowało dwóch reprezentantów Polski. Siedemnaste miejsce zajmował Kamil Stoch, który oddał lot na odległość 125 metrów. Taki sam rezultat uzyskał rywal dwukrotnego mistrza olimpijskiego w parze KO, Stefan Hula, który również zakwalifikował się do drugiej serii z grona "lucky looserów" i był sklasyfikowany na 20. pozycji.

Dawid Kubacki (122 m) przegrał swoją rywalizację z Austriakiem Manuelem Fettnerem i zakończył noworoczne zawody na 31. miejscu. Podobny los spotkał Macieja Kota (118,5 m), który nie dał rady pokonać Niemca Michaela Neumayera i ostatecznie zajął 36. lokatę.

Pierwsza seria konkursowa została rozpoczęta z 14. belki, ale już po pierwszej parze zawodników podwyższono rozbieg do 15. platformy. W trakcie rundy wiatr osiągał prędkość od 0,46 m/s pod narty zawodników do 0,25 m/s z tyłu skoczni. Zdyskwalifikowany za nieprzepisowy kombinezon został Jurij Tepes.

W finałowej serii Peter Prevc nie pozostawił złudzeń swoim rywalom i oddał najdłuższy lot całego konkursu w Garmisch-Partenkirchen. Rezultat 136 metrów pozwolił liderowi Pucharu Świata na odniesienie jubileuszowego, dziesiątego pucharowego zwycięstwa w karierze z przewagą 12,6 punktu nad drugim Kennethem Gangnesem (134 m). Norweg wyprzedził Severina Freunda, który po próbie na 132,5 metra ostatecznie stanął na najniższym stopniu podium. Czwarty był Johann Andre Forfang (133,5 m), piąty Michael Hayboeck (132 m), zaś szósty - Richard Freitag (127,5 m).

Kolejne lokaty w pierwszej dziesiątce konkursu zajęli Anders Fannemel (126 m), Roman Koudelka (128 m), Stefan Kraft (127,5 m) i Daiki Ito (125 m).

Kamil Stoch w drugiej serii uzyskał odległość 122,5 metra i zakończył zawody na 19. pozycji, ex aequo z Francuzem Vincentem Descombes Sevoie. Z kolei Stefan Hula sklasyfikowany został na 24. miejscu po skoku na 122 metr.

Finałowa seria rozegrana została w całości z 16. belki. Tym razem wiatr wiał w granicach od 0,48 m/s pod narty zawodników do 0,52 m/s z tyłu skoczni.

Dzięki piątkowej wygranej na Grosse Olympiaschanze Peter Prevc (572,6 pkt.) został nowym liderem 64. Turnieju Czterech Skoczni. Reprezentant Słowenii ma 8,4 punktu przewagi nad dotychczasowym prowadzącym w TCS Severinem Freundem (564,0 pkt.) oraz 21,1 punktu nad trzecim Michaelem Hayboeckiem (551,5 pkt.). Najlepszy z Polaków, Kamil Stoch zajmuje 20. pozycję (466,7 pkt.).

Peter Prevc umocnił się również na prowadzeniu w Pucharze Świata (724 pkt.), gdzie wyprzedza Severina Freunda (559 pkt.) i Kennetha Gangnesa (490 pkt.). Kamil Stoch z dorobkiem 112 punktów jest dziewiętnasty, zaś Stefan Hula (59 pkt.) - dwudziesty piąty.

W Pucharze Narodów czołowe lokaty wciąż zajmują Niemcy (1735 pkt.), Norwegowie (1713 pkt.) i Słoweńcy (1494 pkt.). Polacy z wynikiem 433 punktów sklasyfikowani są na siódmej pozycji.

Najlepsi skoczkowie świata nie mają czasu na odpoczynek. Już w sobotę rozegrane zostaną treningi i kwalifikacje, zaś w niedzielę trzeci konkurs 64. Turnieju Czterech Skoczni na skoczni Bergisel (HS130) w Innsbrucku.