TCS w Bischofshofen: Peter Prevc wygrywa konkurs i cały turniej!

Wielki dzień Petera Prevca! Lider Pucharu Świata jako drugi Słoweniec, po Primożu Peterce, został triumfatorem prestiżowego Turnieju Czterech Skoczni! Podopieczny Gorana Janusa przypieczętował sukces odnosząc zwycięstwo w finałowych zawodach w Bischofshofen (HS140) po skokach na odległość 139 m i 142,5 m. W drugiej serii konkursu wystąpiło trzech Polaków - Stefan Hula, Maciej Kot i Andrzej Stękała.

W pierwszej serii konkursowej Peter Prevc pofrunął na 139 metr i pewnie objął prowadzenie w konkursie z przewagą 6,5 punktu nad drugim Niemcem Severinem Freundem (136 m). Na trzeciej pozycji sklasyfikowany był Michael Hayboeck, który wylądował na 134 metrze. Tym samym po siedmiu seriach Austriak powrócił na trzecie miejsce w klasyfikacji 64. Turnieju Czterech Skoczni. Czwarty był ubiegłoroczny triumfator TCS Stefan Kraft (136 m), zaś piąty, wciąż walczący o turniejowe podium, Norweg Kenneth Gangnes (131,5 m), który przegrał pojedynek KO z Freundem.

Na szóstej pozycji sklasyfikowany był Norweg Johann Andre Forfang (135,5 m), który wyprzedzał Simona Ammanna (136 m), Daiki Ito (130,5 m), Domena Prevca (132 m) i Norkiakiego Kasai (129 m).

Do finałowej serii awansowało trzech reprezentantów Polski. Stefan Hula po skoku na 124,5 metra pokonał Karla Geigera (121 m) i na półmetku zajmował 25. miejsce. Na 27. pozycji sklasyfikowany był Maciej Kot (123,5 m), który przegrał rywalizację KO z Richardem Freitagiem (129 m), ale awansował jako czwarty zawodnik z grona "szczęśliwych przegranych". Czołową trzydziestkę zamykał Andrzej Stękała, który pomimo próby na 119 metr okazał się lepszy od swojego rywala, Stephana Leyhe (118,5 m).

Nieoczekiwanie pojedynek KO z Janem Maturą (123 m) przegrał lider polskiej kadry Kamil Stoch (121 m), kończąc finałowy konkurs TCS na 33. pozycji. Czterdziesty szósty był Dawid Kubacki (116,5 m), który nie dał rady pokonać Manuela Poppingera (120 m).

Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 15. belki startowej.

W finałowej serii Peter Prevc po raz kolejny w tej edycji turnieju nie dał szans swoim rywalom. Słoweniec oddał najdłuższy lot całego dnia na skoczni im. Paula Ausserleitnera, szybując na 142,5 metr, zaledwie o pół metra bliżej niż wynosi rekord obiektu. Tym samym Prevc przypieczętował triumf w całym 64. Turnieju Czterech Skoczni, jednocześnie odnosząc trzecie pucharowe zwycięstwo z rzędu. Drugi Severin Freund pomimo lotu na 141 metr stracił dziś do zwycięzcy 6,8 punktu. Najniższy stopień podium utrzymał Michael Hayboeck (139 m), który tym samym zapewnił sobie trzecie miejsce w końcowej klasyfikacji TCS.

Tuż za podium uplasował się Stefan Kraft (138 m), który okazał się lepszy od Kennetha Gangnesa (137 m), Domena Prevca (135,5 m) i Johanna Andre Forfanga (129,5 m). Ósmy był Simon Ammann (132 m), dziewiąty Noriaki Kasai (131 m), zaś dziesiąty Daiki Ito (130 m).

Stefan Hula w finale wylądował na 127 metrze i ostatecznie ukończył finałowy konkurs 64. Turnieju Czterech Skoczni na 24. pozycji. Dwudziesty ósmy był Maciej Kot (123 m), zaś trzydziesty Andrzej Stękała (122 m).

Finałowa seria rozegrana została z 16. belki. Na życzenie trenerów z 15. platformy swoje próby oddali Simon Ammann i Kenneth Gangnes.

Peter Prevc został triumfatorem Turnieju Czterech Skoczni, odnosząc trzy konkursowe zwycięstwa - w Garmisch-Partenkirchen, Innsbrucku i Bischofshofen. Gdyby nie krótszy skok w loteryjnej finałowej serii w Oberstdorfie (gdzie zajął trzecią pozycję), Słoweniec miałby ogromną szansę na odniesienie wygranej we wszystkich czterech konkursach, niczym Niemiec Sven Hannawald w sezonie 2001/2002. Ostatnim skoczkiem, który odniósł końcowy triumf w TCS z trzema zwycięstwami w zawodach, był Austriak Wolfgang Loitzl w sezonie 2008/2009.

W końcowej klasyfikacji 64. Turnieju Czterech Skoczni Peter Prevc uzbierał rekordową liczbę 1139,4 punktu. Drugi Severin Freund (1112,9 pkt.) stracił do triumfatora imprezy 26,5 punktu, zaś trzeci Michael Hayboeck (1081,6 pkt.) - 57,8 punktu. Najlepszy z Polaków - Kamil Stoch ukończył TCS na dwudziestej trzeciej pozycji. Dwudziestą piątą lokatę zajął Stefan Hula.

Peter Prevc (924 pkt.) umacnia się również na prowadzeniu w Pucharze Świata. Słoweniec ma już 205 punktów przewagi nad Severinem Freundem (719 pkt.). Trzeci jest Kenneth Gangnes (595 pkt.). Kamil Stoch zajmuje 21. pozycję (127 pkt.), zaś Stefan Hula - 26. miejsce (70 pkt.).

Na czołowych lokatach Pucharu Narodów znajdują się niezmiennie Niemcy (2055 pkt.), Norwegia (2013 pkt.) i Słowenia (1762 pkt.). Polska z dorobkiem 470 punktów zajmuje siódmą pozycję.

Kolejne zawody Pucharu Świata rozegrane zostaną w niemieckim Willingen. Na sobotę 9 stycznia zaplanowano konkurs drużynowy, zaś dzień później odbędą się zawody indywidualne.