PK w Ga-Pa: Hofer przed Kubackim

Thomas Hofer po raz pierwszy w karierze wygrał konkurs z cyklu Pucharu Kontynentalnego. Pół punktu gorszy od Austriaka był Dawid Kubacki, który stanął na drugim stopniu podium. Za sprawą udanych występów w 4. periodzie Pucharu Kontynentalnego, 25-latek wywalczył dodatkowe miejsce startowe dla naszej reprezentacji na konkursy Pucharu Świata w Zakopanem i Sapporo.

Po wczorajsze porażce z Davidem Siegelem, dziś to Thomas Hofer triumfował na Große Olympiaschanze w niemieckim Garmisch-Partenkirchen. Pomimo czwartej lokaty zajmowanej na półmetku i skoku na odległość 133,5 metra, Austriak zdołał przypuścić skuteczny atak w finale. Lot na 133. metr wywindował go na szczyt podium niedzielnego konkursu. Liderem na półmetku zmagań był Dawid Kubacki. Polak w pierwszej próbie uzyskał 129,5 metra przy niekorzystnych warunkach. W drugiej rundzie skoczył 133,5 metra, ale w ostatecznym rozrachunku uzyskał notę o pół punktu gorszą od Hofera. Pomimo braku zwycięstwa w Niemczech, członek kadry B wykonał postawione przed nim zadanie. Polak był najlepszym skoczkiem 4. periodu Pucharu Kontynentalnego, dzięki czemu w kolejnym periodzie Pucharu Świata będziemy mogli wystawić nie pięciu, lecz sześciu zawodników.

Bardzo udany start w loteryjnych zawodach zaliczyli sportowcy zza naszej południowej granicy - Czesi. Trzeci był Tomas Vancura (134 i 132 metry), a czwarty Cestmir Kozisek (132 metry i 129,5 metra). Dla 19-letniego Vancury jest to najlepszy start w zimowej edycji zawodów tej rangi. Czołową piątkę uzupełnił najlepszy z reprezentantów gospodarzy - Tim Fuchs (131 i 129 metrów).

Aż siedmiu skoczków w Polsce i Japonii będą mogli wystawić Austriacy. Stało się tak za sprawą słabszego występu Toma Hilde. Norweg zajął 14. miejsce, a do 13., wystarczającego do wywalczenia dodatkowego miejsca startowego, zabrakło mu... 0,1 pkt.

W drugiej rundzie wystąpiło jeszcze trzech Biało-Czerwonych. Bartłomiej Kłusek (131 metrów i 123 metry) oraz Krzysztof Miętus (125,5 oraz 129,5 metra) zajęli kolejno 20. i 21. miejsce. Pierwsze punkty do klasyfikacji generalnej dopisał dziś Przemysław Kantyka. Podopieczny Roberta Matei oddał skoki mierzące 125,5 oraz 124,5 metra, co dało mu 26. miejsce.

Po raz trzeci w karierze do czołowej "30" tzw. drugiej ligi awansował Sabirżan Muminow. 21-letni Kazach w niedzielnym konkursie zdobył pierwszy w tym sezonie punkt dla swojej reprezentacji. Jego rezultaty to 117,5 metra oraz 115 metrów.

Liderem klasyfikacji generalnej jest nieobecny w Górnej Bawarii - Tilen Bartol. Najlepszy z Polaków - Andrzej Stękała, plasuje się w tym momencie na 7. lokacie.

Kolejne konkursy Pucharu Kontynentalnego odbędą się za tydzień na Mühlenkopfschanze w Willingen.