Strona główna • Skoki Narciarskie

Kolebka lotów narciarskich - słoweńska Planica

Planica to miejscowość położona w północnej części Alp Julijskich rozciągających się na północnym zachodzie Słowenii, w pobliżu granicy z Austrią i Włochami. Miasteczko usytuowane jest w dolinie pod Poncami, zwanej również doliną skoczni. To najpiękniejsza część Alp Julijskich, która graniczy od wschodu z Ceprnikiem i Mojstovka.

W dolinie planickiej panuje górski klimat, obfitujący w długie i obfite w śnieg zimy. Znajdująca się w pobliżu miejscowość Ratece jest często odwiedzana przez turystów, stąd do skoczni narciarskiej są tylko 2 km. Przebywając w Planicy warto wybrać się do Kranjskej Gory, gdzie co roku odbywają się zawody Pucharu alpejskiego.To małe miasteczko w sezonie i poza nim wabi turystów spokojem i przepięknymi widokami, jednak Planica odżywa najbardziej podczas konkursów Pucharu Świata.

Atrakcją tego małej miejscowości jest kompleks skoczni narciarskich. Usytuowane są tutaj cztery obiekty o punktach konstrukcyjnych K-70, K-90, K-120 i K-185. Planica nie bez powodu nazywana jest kolebką lotów narciarskich. Największą znajdującą się tutaj skocznią jest skocznia mamucia - Velikanka ( K-185) , właśnie na niej każdego roku odbywa się zamknięcie sezonu PŚ poprzez organizowane tu zawody w lotach narciarskich. To tutaj osiągane są największe odległości i bite rekordy w długości skoku.

Do rekordzistów tej skoczni możemy zaliczyć Piotra Fijasa, który skoczył na odległość 194 m. Wynik ten był przez długie lata był jednym z najlepszych na świecie. Obecnie rekord Velikanki należy do Mattiego Hautamaeki, który w 2003 roku oddał tutaj skok na odległość 231 metrów.To właśnie w Planicy podczas skoków po raz pierwszy na świecie przekroczono odległość 100 m.

Twórcą Velikanki był Stonko Blaudek, który stopniowo rozbudowywał ją do coraz większych rozmiarów. FIS uznało skocznię dopiero w 1938 r. Po śmierci Blaudka obiekt został sprowadzony do obecnej wielkości przez braci Gorisek. W 1994 roku kolejna z licznych modernizacji skoczni pozwoliła na osiąganie na niej odległości przekraczających 200 m.

Pierwszym ze śmiałków, któremu się to udało był Toni Nieminen. W bliskim sąsiedztwie skoczni mamuciej znajduje się skocznia - Bloudkova Velikanka (K-120) wybudowana w 1927 r. Rekord tej skoczni należy do Noriaki Kasai , który w 1998r. uzyskał tutaj odległość 147 metrów. Na niej rozgrywane są często zawody Pucharu Kontynentalnego.