Strona główna • Mistrzostwa Świata w Lotach

MŚwL w Bad Mitterndorf: Bezkonkurencyjni Norwegowie ze złotem, Polska piąta

Reprezentacja Norwegii po raz trzeci w historii drużynowym mistrzem świata w lotach narciarskich! Podopieczni Alexandra Stoeckla triumfowali na skoczni w Bad Mitterndorf (HS225), wyprzedzając ekipy Niemiec i Austrii. Polacy sklasyfikowani zostali na piątej pozycji.


Pierwsza seria konkursowa należała do reprezentantów Norwegii. Drużynowi mistrzowie świata z 2004 i 2006 roku po skokach Andersa Fannemela (213,5 m), Johanna Andre Forfanga (218,5 m), Daniela Andre Tande (206,5 m) i Kennetha Gangnesa (207 m) prowadzili na półmetku z przewagą 33,2 punktu nad drużyną Austrii, w której daleki lot na 225,5 metra oddał Stefan Kraft. Trzecie miejsce ze stratą 66,7 punktu do lidera zajmowali Niemcy, których na medalową pozycję lotem na 219 metr wyprowadził Severin Freund.

Dopiero czwartą lokatę zajmowali typowani o walkę o złoto Słoweńcy. Po dobrej próbie Roberta Kranjca (209 m) słabiej spisali Jurij Tepes (170 m) i Anze Lanisek (180,5 m). Zespół Gorana Janusa znalazł się tuż za czołową trójką dzięki najlepszej próbie całej I serii - 228 m - w wykonaniu Petera Prevca.

Nadspodziewanie dobrze rywalizację rozpoczęli Polacy. Po bardzo dobrych próbach Kamila Stocha (207 m) i Klemensa Murańki (203 m) Biało-Czerwoni zajmowali nawet trzecią pozycję. Słaby skok Dawida Kubacki na 166 metr zepchnął nas jednak z medalowej lokaty. Po locie Stefana Huli (191,5 m) nasz zespół zajmował piątą lokatę ze stratą 40,4 punktu do podium.

Na kolejnych miejscach sklasyfikowane zostały reprezentacje Czech, Finlandii i Rosji. Pierwszą serię konkursową rozegrano w całości z 17. belki startowej.

Finałowa seria była dalszym popisem zawodników Alexandra Stoeckla. Norwegowie bez żadnych wpadek poszerzali swoją przewagę nad kolejnymi zespołami. Dalekie loty Andersa Fannemela (217 m), Johanna Andre Forfanga (201,5 m) i Daniela Andre Tande (215,5 m) sprawiły, iż jeszcze przed ostatnią próbą Kennetha Gangnesa Norwegowie zajmowali trzecią lokatę, wyprzedzając pięć ekip, które już zakończyły udział w zawodach. Wicemistrz świata w lotach musiał skoczyć co najmniej 131 metrów, aby jego zespół cieszył się ze złota. Norweg pofrunął aż 219,5 metra, zapewniając mistrzowski tytuł dla swojej reprezentacji.

Na drugie miejsce wskoczyli Niemcy, którzy do zwycięskich Norwegów stracili aż 110,4 punktu. Spośród podopiecznych Wernera Schustera najdalej ponownie poszybował Severin Freund (218,5 m). Nasi zachodni sąsiedzi pokonali o 46,9 punktu zajmujących drugie miejsce na półmetku Austriaków. Skoczkowie Heinza Kuttina spadli na najniższy stopień podium z powodu słabych prób Manuela Poppingera (150,5 m) i Manuela Fettnera (156,5 m). Obrońcom tytułu nie pomógł tym samym daleki lot Stefana Krafta na 230 metr.

Tuż za podium znaleźli się Słoweńcy. Po raz kolejny najdłuższy lot serii - 238 metrów - był dziełem Petera Prevca, ale podopieczni Gorana Janusa nie zdołali wskoczyć na medalową pozycję. O wszystkim zadecydowały fatalne próby Jurija Tepesa (157 m) i Anze Laniska (157,5 m). Do trzecich Austriaków Słoweńcy stracili 37,7 punktu.

Reprezentacja Polski zakończyła zawody na piątej pozycji ze stratą 60,8 punktu do czwartych Słoweńców. Najlepszym zawodnikiem naszej ekipy był Kamil Stoch, który w finale wylądował na 202,5 metrze. Klemens Murańka w finale uzyskał 170 metrów, Dawid Kubacki doleciał do 190 metra, zaś Stefan Hula oddał lot na odległość 189,5 metra.

Szóste miejsce zajęli Czesi, którzy przegrali z Polakami różnicą 193,5 punktu. Walkę o siódmą pozycję wygrali Finowie, którzy o 14,1 punktu pokonali Rosjan.

Pierwsza, druga i czwarta grupa zawodników finałowej serii oddawała próby z 17. belki, zaś trzecia grupa - z 18. platformy startowej.

W nieoficjalnej klasyfikacji indywidualnej konkursu bezkonkurencyjny okazał się Peter Prevc, który wyprzedził Stefana Krafta i Severina Freunda. Kamil Stoch zajął jedenaste miejsce, Stefan Hula był trzynasty, Klemens Murańka piętnasty, zaś Dawid Kubacki - dziewiętnasty.

Reprezentacja Norwegii po raz trzeci w historii sięgnęli po złoty medal drużynowych MŚ w lotach narciarskich. Wcześniej dokonali tej sztuki w 2004 roku w Planicy oraz dwa lata później w Bad Mitterndorf. Tym samym wyrównali osiągnięcie Austriaków, którzy również triumfowali trzykrotnie - w 2008, 2010 i 2012 roku.

Z kolei piąte miejsce Polski to drugi najlepszy wynik naszej reprezentacji w historii startów w drużynowych konkursach MŚ w lotach narciarskich. Wyżej byliśmy tylko w 2010 roku w Planicy, kiedy to zajęliśmy czwartą pozycję.

Kolejne Mistrzostwa Świata w lotach narciarskich odbędą się w 2018 roku na zmodernizowanej skoczni im. Heiniego Klopfera (HS228) w Oberstdorfie. Z kolei najlepsi skoczkowie świata już wkrótce zjadą się do Zakopanego, gdzie w dniach 23-24 stycznia na Wielkiej Krokwi odbędą się kolejne zawody Pucharu Świata.

WYNIKI KONKURSU:

Zobacz wyniki I serii konkursu »

Zobacz pełne wyniki konkursu »

Zobacz nieoficjalne wyniki indywidualne konkursu »