Strona główna • Puchar Świata

PŚ w Zakopanem: Kamil Stoch wygrywa kwalifikacje, Stefan Hula drugi!

Kamil Stoch zwyciężył w piątkowych kwalifikacjach do niedzielnego konkursu Pucharu Świata w Zakopanem! Reprezentant Polski poszybował na odległość 134 metrów i wyprzedził o dwa punkty Stefana Hulę (132,5 m). Trzeci był Czech Roman Koudelka (133 m). Awans do zawodów wywalczyło dziewięciu Polaków.

Podobnie jak druga seria treningowa, kwalifikacje były popisem reprezentacji Polski na Wielkiej Krokwi (HS134). Zwycięzcą rundy eliminacyjnej został Kamil Stoch. Trzykrotny zwycięzca zawodów PŚ w Zakopanem poszybował na odległość 134 metrów i różnicą 2 punktów wyprzedził swojego kolegę z reprezentacji, Stefana Hulę. Skoczek ze Szczyrku w swojej próbie wylądował na 132,5 metrze. Trzecie miejsce zajął Czech Roman Koudelka (133 m), który wyprzedził Słoweńca Anze Laniska (131,5 m) i Norwega Andersa Fannemela (132 m).

Na szóstej pozycji sklasyfikowany został kolejny z Biało-Czerwonych, Andrzej Stękała (129,5 m), który o pół punktu wyprzedził następnego naszego reprezentanta, Macieja Kota (131,5 m). W pierwszej dziesiątce znaleźli się również Manuel Poppinger (130 m), Jan Matura (129,5 m) i Ryoyu Kobayashi (126,5 m).

W niedzielnym konkursie indywidualnym wystąpi dziewięciu Polaków. Oprócz wyżej wspomnianej czwórki zawodników, awans wywalczyli piętnasty Dawid Kubacki (128 m), dziewiętnasty Piotr Żyła (124,5 m), dwudziesty Jan Ziobro (124 m), dwudziesty siódmy Krzysztof Biegun (122 m) i trzydziesty trzeci Jakub Wolny (117,5 m).

Sztuka awansu nie udała się Klemensowi Murańce (45. miejsce; 116 m) i Krzysztofowi Miętusowi (46. pozycja; 115 m). Zdyskwalifikowany za nieprzepisową długość nart został Bartłomiej Kłusek.

Z grona zawodników pewnych udziału w konkursie najdalej poszybował Richard Freitag. Reprezentant Niemiec wylądował na 139 metrze, zaledwie półtora metra bliżej od oficjalnego rekordu Wielkiej Krokwi. Kenneth Gangnes uzyskał 134,5 m, Domen Prevc 133,5 m, zaś Peter Prevc - 132 m.

Kwalifikacje rozpoczęto z 10. belki startowej. Po dalekiej próbie Richarda Freitaga obniżono rozbieg do 9. platformy. Lider Pucharu Świata, Peter Prevc jako jedyny oddawał swój skok z 8. belki.

W sobotę na Wielkiej Krokwi odbędzie się konkurs drużynowy. W polskiej reprezentacji wystąpią Kamil Stoch, Stefan Hula, Andrzej Stękała i Maciej Kot. Początek pierwszej rundy zawodów wyznaczono na godzinę 16:00. Rywalizację poprzedzi seria próbna (14:45).