FC w Pjongczang: Triumf Heung-Chul Choia, dublet Koreańczyków

Dramatyczny przebieg miał sobotni konkurs FIS Cup na olimpijskim obiekcie HS109 w Pjongczang. Zwycięzcą zawodów został zawodnik gospodarzy Heung-Chul Choi, po skokach na odległość 103,5 m i 109,5 m. W pierwszej serii skocznię przeskoczył Jure Sinkovec (114,5 m), ale Słoweniec nie ustał swojej próby i nie wziął udziału w serii finałowej.

Po pierwszej serii konkursowej prowadził Ernest Prislic. Reprezentant Słowenii wylądował na 107 metrze i miał przewagę 7 punktów nad drugim Koreańczykiem Seou Choiem (104,5 m). Trzeci był kolejny z reprezentantów gospodarzy, Heung-Chul Choi (103,5 m).

W finałowej serii Heung-Chul Choi zaatakował najwyższy stopień podium, szybując na odległość 109,5 metra. Jak się okazało, wystarczyło to Koreańczykowi na odniesienie zwycięstwa na własnej ziemi. Dodatkowo na drugim miejscu uplasował się jego rodak, Seou Choi (102,5 m), który do zwycięzcy stracił 5,5 punktu. Prowadzący na półmetku Ernest Prislic spadł na piątą pozycję po skoku na odległość 88,5 metra. Na trzecie miejsce awansował jego kolega z kadry, Rok Justin (98,5 m i 103,5 m).

Czwarte miejsce zajął kolejny z reprezentantów Korei Południowej, Hyun-Ki Kim (102 m i 98,5 m). Na szóstej pozycji ex aequo sklasyfikowani zostali Niemiec Julian Hahn (89 m i 94,5 m) oraz Japończyk Takehiro Nagai (97,5 m i 85 m).

O sporym pechu może mówić Jure Sinkovec. Reprezentant Słowenii poszybował w pierwszej serii konkursowej na rekordową odległość 114,5 metra, ale nie ustał swojej próby. Po upadku Sinkovec nie stawił się na start finałowej rundy i zakończył zawody na dwudziestej pozycji.

Do kuriozalnej sytuacji doszło w przypadku Seok-Jae Hwanga. Niespełna 15-letni Koreańczyk został zdyskwalifikowany w pierwszej serii konkursowej za nieprzepisowy kombinezon. Hwang pojawił się z regulaminowym sprzętem w finałowej rundzie, w której wylądował na 36 metrze i otrzymał łączną notę 0 punktów. Tym razem skok został uznany przez sędziów, a reprezentant Korei Południowej ukończył zawody na 25. miejscu, zdobywając sześć punktów do klasyfikacji generalnej cyklu FIS Cup.

Oprócz Hwanga, za nieregulaminowy kombinezon zostali zdyskwalifikowani po pierwszej serii jego rodacy - Jeong-Heon Si i Ju-Chan Lee, a także Japończyk Yuya Yamada.

Pierwsza seria konkursowa została rozegrana z 27. belki. Finałową rundę rozpoczęto z 23. platformy, zaś po skokach jedenastu zawodników skrócono rozbieg do 20. belki startowej.

W klasyfikacji generalnej FC prowadzi Niemiec Danny Queck (521 pkt.) przed swoim rodakiem Michaelem Dreherem (417 pkt.) i Słoweńcem Jure Sinkovecem (334 pkt.). Czwarte miejsce zajmuje Adam Ruda (325 pkt.), siódme Krzysztof Leja (283 pkt.), zaś dziewiąte - Andrzej Stękała (269 pkt.).

Na niedzielę zaplanowano drugi konkurs FIS Cup w Pjongczang. Początek pierwszej rundy konkursowej wyznaczono na godzinę 7:00 czasu polskiego. Zawody poprzedzi seria próbna (6:00).